Raport: ERP w bankach
2004-12-09 00:01
Szkoła wyższa European Business School (ebs) ogłosiła wyniki najnowszych badań dotyczących wykorzystania oprogramowania do planowania zasobów organizacji (Enterprise Resource Planning - ERP) w sektorze bankowym.
Przeczytaj także: UE i polskie banki
Końcowe wyniki badań uzyskano w oparciu o wnikliwą analizę kwestionariuszy, które zostały wypełnione przez menadżerów wyższego szczebla – reprezentantów 100 największych banków na świecie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż:- Standardowe aplikacje ERP są coraz częściej wykorzystywane w bankach. Aplikacje ERP są sprawdzonym i w coraz szerszym zakresie wykorzystywanym systemem informatycznym. Z badań wynika, że około 50% ankietowanych banków już wykorzystuje standardowe pakiety oprogramowania ERP, a kolejne 14% rozważa zakup tej klasy rozwiązań. Jeszcze pięć lat temu systemy wspomagające zarządzanie stanowiły mniej niż 40% oprogramowania wykorzystywanego w bankach. Zakłada się, że w ciągu kilku następnych lat liczba ta wzrośnie do 60%.
- Potrzeba usprawnienia procesów biznesowych powodem coraz szerszego wykorzystywanie oprogramowania ERP. Maksymalizacji efektywności procesów biznesowych, zapewnienie większej przejrzystości i jakości informacji to dwie najczęściej wymieniane przez respondentów przyczyny, dla których podjęto decyzję o wykorzystywaniu systemów ERP.
- Banki poszukują systemów, które pozwalają na integrację środowiska informatycznego. Możliwość integracji ERP z innymi systemami IT ma kluczowe znaczenie dla banków. Blisko 60% badanych banków preferuje wykorzystywanie rozwiązań informatycznych pochodzących od kilku dostawców. Możliwość integracji systemów ma również kluczowe znaczenie dla banków, które podlegają fuzjom i przejęciom – w takim przypadku konieczna jest integracja danych pochodzących z różnych środowisk IT.
- Banki formułują swoje oczekiwania w stosunku do systemów ERP. Skuteczne wspomaganie procesów zarządzania, integrowanie danych, szybki dostęp do kluczowych informacji, to najczęściej wymieniane oczekiwania w stosunku do systemów ERP. W ten sposób łatwo zauważyć, iż zdaniem respondentów systemy ERP odgrywają strategiczne znaczenie w zarządzaniu każdym z obszarów funkcjonowania banków.
- Wykorzystywanie systemów ERP zwiększa konkurencyjność banków. Dotychczas banki korzystały z opracowanych we własnym zakresie systemów informatycznych, które skupiały się na obsłudze procesów administracyjnych i bankowych. Obecnie jednak banki coraz częściej muszą szybko reagować na zwiększającą się konkurencyjność rynku, zmniejszające się marże, nowe wymagania prawne i ustawodawcze oraz fuzje i przejęcia. W realizacji tych procesów niezwykle pomocne okazują się systemy ERP. Presja konkurencji zmusza banki do koncentracji na integracji systemów IT, tak aby w każdej chwili możliwe było wykorzystanie istniejących aktywów trwałych w zakresie IT lub przeprowadzenie procesów fuzji czy przejęcia. Przekształcanie systemów informatycznych w elastyczną architekturę zorientowaną na usługi, wspierającą integrację sprawi, że standardowe oprogramowanie ERP stanie się coraz bardziej atrakcyjne dla banków.
"Nasze badanie jest na dzień dzisiejszy najbardziej wnikliwą analizą wykorzystania systemów ERP w międzynarodowym sektorze bankowym – mówi profesor doktor Dirk Schiereck, z Katedry Bankowości i Finansów w European Business School. – Banki poszukują rozwiązań, które są łatwe w obsłudze, stwarzają nowe możliwości rozwoju biznesowego, pozwalają na reorganizację i integrację środowiska informatycznego. Są to najważniejsze elementy, które wpływają na decyzję o zakupie systemów ERP, mają one – co zaskakuje – dużo większe znaczenie niż czynnik kosztowy. To jeszcze raz podkreśla fakt, iż banki są w pełni świadome strategicznej, długoterminowej wartości planowania zasobów organizacji."
"Wbrew powszechnej opinii, banki na świecie wykorzystują rozwiązania ERP w celu pomyślnej transformacji ich działalności w elastyczną organizację opartą na nowoczesnych i sprawdzonych procesach biznesowych – mówi Thomas Balgheim, Wiceprezes Financial Services w SAP. – Instytucje te poszukują rozwiązań "back-office", które stanowić będą podstawę dla infrastruktury IT, pomogą standaryzować i integrować różnorodne systemy informatyczne oraz redukować koszty utrzymania."
Przeczytaj także:
Liczba przelewów Express Elixir w 2024 o 43% wyższa r/r
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
ERP w bankach, bankowość, oprogramowania do planowania zasobów organizacji, systemy ERP, informatyczne systemy bankowe