Kontrola a doradztwo w rewizji finansowej
2011-06-08 13:28
Przeczytaj także: Poradnik księgowego: rzeczowe aktywa trwałe
Niektóre jednostki gospodarcze mają obowiązek sporządzania dodatkowo: rachunku przepływów pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale własnym. Z uwagi jednak na fakt, iż informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym są syntetycznym odzwierciedleniem licznych działań merytorycznych w systemie rachunkowości, badaniem obejmuje się nie tylko samo sprawozdanie finansowe, ale także dowody księgowe, księgi rachunkowe oraz pozostałą dokumentację jednostki gospodarczej. Warto w tym miejscu zauważyć, iż biegły rewident w toku procesu badania sprawozdania finansowego sięga przykładowo do protokołów z posiedzeń zarządu jednostki gospodarczej.
Na każdym etapie czynności księgowych mogą powstać bowiem nieprawidłowości, które skutkować będą nieprawidłowościami zawartymi w sprawozdaniu finansowym.
Nieprawidłowości te mogą być spowodowane:
- błędem,
- oszustwem.
W toku badania sprawozdania finansowego na pracę biegłego rewidenta wpływają oszustwa spowodowane oszukańczym sprawozdaniem finansowym i zawłaszczeniem majątku. Oszukańcze sprawozdanie finansowe zawiera umyślne nieprawidłowości, w tym pominięcie kwot bądź nieujawnianie informacji, mające wprowadzić w błąd użytkowników sprawozdania finansowego. Wiąże się to często z obchodzeniem przez kierownictwo kontroli, które w innym przypadku wydają się działać skutecznie. Zawłaszczenie majątku polega na kradzieży środków należących do jednostki i jest często dokonywane przez pracowników, na stosunkowo małe i nieznaczące kwoty.
Proceder taki może dotyczyć też kierownictwa, mającego zwykle więcej możliwości ukrycia lub zatajenia zawłaszczenia majątku w sposób trudny do wykrycia. Oszustwa są popełniane, gdy:
- sprawca ma ku temu motywy,
- sprawca jest poddany naciskom,
- istnieje możliwość popełnienia oszustwa,
- istnieje dla niego usprawiedliwienie.
- sposobność – istnienie możliwości,
- presja – istnienie zachęty lub presji,
- postawa – istnienie samousprawiedliwienia.
Ponadto niemożność przeprowadzenia badania pełnego powoduje konieczność objęcia nim nie tylko systemu rachunkowości, ale również systemu kontroli wewnętrznej, działającego w jednostce gospodarczej. Pozwala na to dobór właściwych metod badania. Funkcjonowanie tego systemu jest wynikiem kontrolnej funkcji rachunkowości. Stąd też uznać należy, że zakres badania sprawozdania finansowego dotyczy systemu rachunkowości i kontroli wewnętrznej. Z uwagi na fakt, iż na systemy te wpływają inne systemy funkcjonujące w jednostce gospodarczej, jak też otoczenie i czynniki zewnętrzne, badaniem obejmuje się również szerszy zakres okoliczności.
oprac. : Difin S.A.