eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeKontrola a doradztwo w rewizji finansowej

Kontrola a doradztwo w rewizji finansowej

2011-06-08 13:28

Przeczytaj także: Poradnik księgowego: rzeczowe aktywa trwałe


W efekcie w toku czynności rewizyjnych biegły rewident musi dokonać szeregu działań, poprzez które poznaje funkcjonowanie badanej jednostki i które umożliwią mu ostatecznie sformułowanie sądu. Dają również podstawę do oceny w zakresie efektywności działania jednostki gospodarczej. To fachowe, zewnętrzne spojrzenie eksperta jest cennym źródłem informacji.

Jednostki gospodarcze powinny wykorzystywać w szerszym stopniu wyniki pracy biegłych rewidentów, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez rynek, co widać szczególnie w czasach kryzysu gospodarczego. Jednak jak wskazują badania, źródło to jest nadal niedoceniane. Opinia i raport biegłego rewidenta, czasami uzupełniona o list do zarządu jednostki to nieocenione źródło informacji o bieżącej sytuacji badanej jednostki oraz obszarach wymagających działań kontrolnych czy naprawczych. Wyniki badania ponad stu dyrektorów finansowych/głównych księgowych jednostek badanych przez biegłych rewidentów wskazują, iż ponad trzy czwarte z nich, dokonując wyboru biegłego rewidenta, kieruje się jakością świadczonych usług. Jako ważne wskazali oni także kryterium ceny usługi i prestiż firmy audytora.

W czasach kryzysu badane jednostki szukają rzetelnych doradców i wysokiej jakości rewizji finansowej, aby uzyskać zapewnienie, iż finanse ich firm są stabilne, a procesy przebiegają prawidłowo. Przeprowadzony sondaż wskazał jednak jasno, że w większości badanych jednostek badanie sprawozdania finansowego nie kojarzy się z pomocą w poprawie zarządzania, usprawnieniem funkcjonowania jednostki i zwiększeniem jej wartości dla właścicieli. Jest to po prostu spełnienie obowiązku wynikającego z przepisów prawa. Właśnie to kryterium wraz z weryfikacją prawidłowości ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatkowych wskazywane było jako najważniejsza korzyść z rewizji finansowej.

Wyniki tych badań mogą dziwić, zwłaszcza w sytuacji gdy co trzeci ankietowany wskazywał, iż kierownictwo badanej jednostki dysponuje wystarczającą liczbą informacji potrzebnych do sprawnego zarządzania. Zatem można wnioskować, iż dwóm trzecim zarządów brakuje niezbędnych informacji. Najczęściej wskazywane obszary braków informacji to: efektywność operacyjna (sprawność i efektywność głównych procesów biznesowych) oraz jakość procesów zarządzania (governance). Ciekawe wyniki przyniosło także badanie kręgu osób korzystających z wyników rewizji finansowej. Najczęściej wykorzystują je zarządy, właściciele, działy finansowo-księgowe i rada nadzorcza. W szerszym zakresie nie korzystają z nich jednak centrale grupy kapitałowej, dyrektorzy pionów czy kierownicy liniowi.

Wnioskować zatem należy o szersze i lepsze wykorzystanie wyników rewizji finansowej, co powinno przyczynić się do usprawnienia wielu obszarów funkcjonowania jednostki. Wymaga to jednak lepszego zrozumienia przez pracowników badanej jednostki istoty rewizji finansowej i możliwości, jakie ona niesie, także w zakresie fachowego doradztwa. Obiektywne spojrzenie biegłego rewidenta pozwala lepiej ocenić bieżącą sytuację badanej jednostki i wskazać obszary wymagające działań naprawczych.


Fragment pochodzi z książki: „Współczesne aspekty realizacji kontrolnej funkcji rachunkowości” redakcja naukowa Bronisław Micherda.

fot. mat. prasowe




W dobie kryzysu zaufania do informacji pochodzących z systemu rachunkowości, spowodowanego ujawnionymi ostatnio oszustwami i malwersacjami finansowymi, również z udziałem księgowych i biegłych rewidentów, środowisko to poszukuje przyczyn i możliwości rozwiązania tej niekorzystnej sytuacji.

poprzednia  

1 2 3

Decyzje zakupowe kobiet

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: