eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGdzie najtańsze zakupy internetowe?

Gdzie najtańsze zakupy internetowe?

2011-06-08 11:01

Gdzie najtańsze zakupy internetowe?

Kurs dolara i zakupy Polaków za pośr. PayPal w USA w mln USD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

PayPal - międzynarodowy system płatności umożliwiający robienie zakupów online na całym świecie sprawdził i porównał ceny towarów w Europie Zachodniej, Środkowej oraz USA.

Przeczytaj także: Zakupy online po sąsiedzku: czy lokalny biznes cieszy się popularnością?

fot. mat. prasowe

Zakupy internetowe: w USA najtaniej

Zakupy internetowe: w USA najtaniej


Wnioski? Różnice w cenach za identyczne przedmioty sięgają kilkudziesięciu procent, przykładowo nowy iPhone 4 generacji kosztuje w Stanach niecałe 1 500 PLN, w Polsce za ten sam model zapłacimy prawie 1 000 PLN więcej. Ceny w Europie są mniej konkurencyjne, również ze względu na spadający kurs dolara, eksperci są zgodni, że słaby dolar to trwały trend.

"Spadek wartości dolara w stosunku do złotówki na przestani ostatnich dwóch lat jest silnie związany z niskimi stopami procentowymi w USA utrzymywanymi na tym samym poziomie od 2009 r. Przekłada się to na większą moc nabywczą naszej waluty, przez co zakupy za oceanem są dla nas coraz korzystniejsze" - Przemysław Gerschmann, Analityk Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

fot. mat. prasowe

Kurs dolara i zakupy Polaków za pośr. PayPal w USA w mln USD

Kurs dolara i zakupy Polaków za pośr. PayPal w USA w mln USD


Porównanie oprócz Polski objęło również wybrane kraje w Europie. „Staraliśmy się by raport był jak najbardziej obiektywny dlatego zestawienie obejmuje ceny z ponad 50 sklepów internetowych ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Czech, Niemiec, Rumunii, Węgier, Grecji, Portugalii i Wielkiej Brytanii” – mówi Mikołaj Zakrzewski z PayPal.

Gdzie warto kupować?

W badaniu wygrały Stany Zjednoczone, którym pomaga zniżkujący dolar oraz duża konkurencja wśród sklepów online. Porównywane przedmioty były od kilkunastu do kilkudziesięciu procent tańsze niż w Polsce. Ceny na wiele produktów przy tak niskim kursie dolara są bezkonkurencyjne. Nawet po wliczeniu transportu i kosztów cła zakupy są nadal opłacalne. Na przykład za iPad Apple kosztuje w Polsce około 2 000 złotych, w Stanach Zjednoczonych niemal dwa razy mniej. Poza elektroniką za granicą warto również kupować kosmetyki, np. Lancome Mascara Hypnose jest tańsza nawet o 50 złotych.

Najmniejsze różnice cen wystąpiły w kategorii ubrania. Prawdopodobnie wpływ na to mają długie tradycje polskich sprzedawców w sprzedaży ubrań online, przykładowo jednym z największych sprzedawców jeansów w Europie jest polska firma Jeansonline.com. Za jeansy Levis 501 zapłacimy około 120 złotych, czyli prawie tyle samo co w USA.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: