Plany polskich pracodawców
2011-06-14 10:57
Przeczytaj także: Co planują polscy pracodawcy?
Agnieszka Bulik wyjaśnia, że: „Pracodawcy najprawdopodobniej zareagowali na presję płacową, jaka narastała wśród pracowników po długim okresie około-kryzysowego zamrożenia pensji. Z naszego badania wynika jednak, że tak częste zwiększanie wynagrodzeń raczej nie będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach - niemal trzy na cztery badane przedsiębiorstwa nie planują w tym obszarze żadnych zmian. Wzrost pensji brany jest pod uwagę w więcej niż co piątym badanym przedsiębiorstwie.”
Poprawa koniunktury i mniej niepokoju na rynku pracy
fot. mat. prasowe
Ocena tempa wzrostu gospodarczego - porównanie w czasie
W mijającym półroczu niemal połowa badanych przedsiębiorstw nie zmieniła poziomu zatrudnienia (49%). W co piątym badanym przedsiębiorstwie miała jednak miejsce jednak redukcja liczby etatów.
fot. mat. prasowe
Zmiany w zakresie zatrudnienia w firmach w ciągu nadchodzących 6 miesięcy
W co czwartej badanej firmie planowane jest zatrudnienie nowych pracowników w działach produkcyjnych (26%). W drugiej kolejności firmy zatrudniać chcą pracowników sprzedaży (16%). Pracowników produkcyjnych zatrudnić planują przede wszystkim firmy przemysłowe (50%). Pracownicy sprzedaży będą poszukiwani przede wszystkim przez duże firmy (23%) oraz przedsiębiorstwa zajmujące się handlem i naprawami (33%).
Informacje o badaniu
Plany Pracodawców to projekt Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy). Wywiady bieżącej, jedenastej edycji badania zostały zrealizowane w okresie od 13 do 26 maja br. Badanie realizowane przez ekspertów TNS OBOP metodą CATI (indywidualne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) zostało zainicjowane w listopadzie 2008 roku i odbywa się w cyklu kwartalnym. Każda edycja tego badania jest przeprowadzana na reprezentatywnej ze względu na wielkość firmy i region próbie 300 firm (margines błędu statystycznego dla próby N=300 wynosi 5,64%). Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług. Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl