Polskie firmy narzekają na wysokie podatki
2011-06-21 12:03
Wewnętrzne czynniki, które wpłynęły w przeszłości na rozwój firmy (% firm małych i średnich) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Inwestycje przedsiębiorstw będą rosły powoli
W tym modelu państwo zajmuje ważną pozycję jako instytucja modernizująca gospodarkę, prowadząca politykę prywatyzacyjną, a przy tym wspierająca polski kapitał i zachowująca kontrolę nad strategicznymi działami przemysłu. Zdaniem przedsiębiorców państwo nie powinno wspierać jednak firm nieefektywnych.„Prawie 25 proc. właścicieli opowiada się za wizją ładu liberalnego, który zakłada z kolei radykalną liberalizację stosunków pracy, eliminację ograniczeń w prywatyzacji i zmniejszenie roli związków zawodowych. Niespełna 12 proc. wspiera natomiast socjaldemokratyczny model państwa opiekuńczego, w którym odgrywa ono dużą rolę w gospodarce i kładzie silny nacisk na równość społeczną” – mówi prof. Juliusz Gardawski z Szkoły Głównej Handlowej.
fot. mat. prasowe
Wybrane stwierdzenia cechujące wizję liberalną
Z badań wynika, że udział przedsiębiorców w organizacjach profesjonalnych, jak i obywatelskich jest niewielki. Pod tym względem przeważają zdecydowanie postawy indywidualistyczne. Największym zaufaniem właściciele małych i średnich firm obdarzają wojsko, Trybunał Konstytucyjny, czy policję, najmniejszym zaś partie polityczne i związki zawodowe. Za proprzedsiębiorcze nastawienie najwyżej cenią dwa pierwsze rządy Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Ich zdaniem zdecydowanie nie sprzyjały z kolei przedsiębiorcom rządy Jana Olszewskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego i Kazimierza Marcinkiewicza.
Z problemem zaufania koresponduje postrzeganie konfliktów w naszym społeczeństwie. Widzi się silne konflikty ideologiczne i moralne, widzi się konflikty między związkami zawodowymi i menedżmentem dużych przedsiębiorstw, natomiast tradycyjnie już rzadko widzi się konflikt ekonomiczno-klasowy (praca-kapitał).
Ponad 73 proc. przedsiębiorców ocenia swoją rodzinną sytuację materialną jako dobrą lub raczej dobrą, a tylko 2,1 proc. jako złą. W ciągu ostatnich trzech lat, dla prawie 88 proc. respondentów sytuacja materialna poprawiła się lub pozostała bez zmian. Dla 9,2 proc. pogorszyła się. Dla ponad połowy właścicieli małych i średnich firm kryzys gospodarczy nie wpłynął na pogorszenie ich statusu materialnego.
fot. mat. prasowe
Czy aktualny kryzys ma wpływ na sytuację finansową Pana(i) gospodarstwa domowego?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl