Polacy a płatności w podróży zagranicznej
2011-06-27 10:06
Przeczytaj także: Bezpieczne wakacje z kartą płatniczą
Jak bank przeliczy wydatki wakacyjne z lokalnej waluty na złotówki? Mechanizm ten jest dwuetapowy - najpierw kwota wypłaty lub zakupów jest przeliczana na euro (rzadziej na dolary amerykańskie) i dopiero z tej, tzw. waluty rozliczeniowej, na złotówki. Koszt przewalutowania nie jest duży, ale można go też dodatkowo minimalizować. - Przed wyjazdem do Eurolandu dobrze jest upewnić się, że posiadamy kartę, która ma walutę rozliczeniową w euro, analogicznie powinno się postępować jadąc do U.S.A. Wtedy nasze zakupy będą przewalutowane tylko 1 raz – mówi Szymon Kuchciak. - Inną metodą może być otwarcie rachunku walutowego, na którym rozliczenia są prowadzone w konkretnej walucie, np. w jenach w czasie podróży do Japonii.
Oszczędności na urlopie
– Nowoczesne technologie wprowadzają wiele ułatwień do naszego codziennego życia. Planując wakacje warto jest z nich umiejętnie korzystać – mówi Kuchciak. – Płacąc za wakacje kartą kredytową możemy „rozłożyć” koszt urlopu na dłuższy czas. Dzięki okresowi bezodsetkowemu faktycznie koszt poniesiemy już po powrocie – dodaje.
W wielu krajach osoba podróżująca na własną rękę wręcz nie może obejść się bez karty – jest ona podstawą rezerwacji w hotelu czy wynajmu samochodu. Warto też pamiętać o dodatkowych funkcjonalnościach. W ramach programów lojalnościowych klienci mogą liczyć na zniżki na bilety lotnicze, w restauracjach i hotelach (np. w Deutsche Bank PBC dostępny jest 50-cio procentowy rabat płacąc kartą kredytową za bilety u jednego z największych operatorów promowych na świecie).
Z kartą kredytową bezpieczniej
Ale co najważniejsze karty kredytowe bardzo często wyposażone są w pakiet usług assitance i ubezpieczenie (medyczne lub NNW). A jak pokazują badania przeprowadzone dla TU Europa ubezpieczenie jest kwestią, o której jadąc za granicę większość Polaków zwyczajnie zapomina. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, czy w ramach naszej umowy na kartę bank udostępnia nam ubezpieczenie. Jeśli nie, w ostatniej chwili można teraz skorzystać z jednego z tzw. wirtualnych marketów ubezpieczeniowych (np. market ubezpieczeniowy online Deutsche Banku). - W Internecie ubezpieczenie można kupić w ostatniej chwili, polisę otrzymamy emailem wraz z informacją, co zrobić w przypadku wystąpienia potrzeby kontaktu z ubezpieczycielem – wyjaśnia Szymon Kuchciak.
Na koniec optymistyczna informacja – tegoroczne lato, zgodnie z prognozami Ekoradia, ma być jednym z najcieplejszych w ciągu ostatnich 100 lat. Tak więc możemy liczyć, że po zastosowaniu się do powyższych rad, nic nie stanie na przeszkodzie udanemu wypoczynkowi.
Informacje o badaniu
Sondaż telefoniczny przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC Instytut Homo Homini 12 czerwca 2011 r. na losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów.
Przeczytaj także:
Wakacje: jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?
![Wakacje: jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych? [© Brian Jackson - Fotolia.com] Wakacje: jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/platnosci-bezgotowkowe/Wakacje-jak-bezpiecznie-korzystac-z-kart-platniczych-179687-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl