Budownictwo w Europie po załamaniu
2011-06-27 11:14
Wartość renowacji i nowych budynków/Budownictwo per capita © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zróżnicowana sytuacja w branży budowlanej
fot. mat. prasowe
Wartość renowacji i nowych budynków/Budownictwo per capita
GŁÓWNE WNIOSKI
Wzrost budownictwa będzie hamowany przez międzynarodowy kryzys zadłużenia
- Tendencje rozwojowe w budownictwie wykazują duże zróżnicowanie w zależności od kraju i regionu.
- W 2011 r. najwyższy wzrost zanotuje Polska, a także kraje skandynawskie, podczas gdy Francja i Niemcy osiągną umiarkowany przyrost produkcji budowlanej.
- W Hiszpanii, Irlandii i Portugalii oczekuje się dalszego wyraźnego obniżenia poziomu produkcji budowlanej.
- Tendencje spadkowe wystąpią również w Wielkiej Brytanii i mniejszych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
- Poprawa sytuacji budownictwa europejskiego jest ściśle powiązana z ogólną kondycją gospodarek europejskich, która ulega lekkiej poprawie.
- W 2010 roku PKB wzrósł w Europie o dwa procent, w szczególności dzięki poprawie handlu zagranicznego i wydatków konsumpcyjnych, zwiększając wiarę firm w przyszłość. W rezultacie przewiduje się wzrost inwestycji w tym roku.
- Zwiększenie zatrudnienia i poprawa perspektyw ekonomicznych powodują wzrost wydatków konsumenckich, które najszybciej rosną w krajach skandynawskich oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Jedynie w Portugalii i Irlandii przewidywany jest spadek wydatków w 2011 roku.
- W ocenie Euroconstruct, mimo oznak powrotu do stabilnego wzrostu gospodarczego w Europie, występuje również wiele niepewności i ryzyk dalszej poprawy ekonomicznej w poszczególnych krajach.
- W ubiegłym roku wprowadzone przez rządy środki naprawcze co prawda łagodziły negatywne skutki spowolnienia budownictwa, ale coraz większe kłopoty gospodarcze zwiększają presję na oszczędności oraz cięcie wydatków.
- Z kolei działania równoważące gospodarkę w połączeniu z inflacją zmniejszają możliwości nabywcze konsumentów.
- W dodatku zaostrzenie polityki finansowej grozi opóźnieniem inwestycji publicznych, głownie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej szczególnie w budownictwie infrastrukturalnym.
- Do innych zagrożeń mogących negatywnie oddziaływać na budownictwo europejskie w najbliższym okresie należy zaliczyć, m.in. wzrost kosztów energii i kosztów stałych w budownictwie.
Podnosi się budownictwo nowych budynków mieszkalnych
- Ze wszystkich sektorów budownictwa, największy spadek od najwyższego poziomu produkcji, który miał miejsce w 2007 roku, odnotowano w budownictwie nowych budynków mieszkalnych.
- Podczas gdy w krajach Euroconstruct w 2007 roku oddano do użytku około 2,5 mln nowych budynków mieszkalnych to w 2011 oczekuję się ukończenie budowy mniej niż 1,5 mln. Jednak liczba nowych mieszkań w trakcie 2011 roku wzrośnie prawie o pięć procent w skali rocznej.
- Lepiej niż budownictwo mieszkaniowe kryzys finansowy przetrwało budownictwo budynków niemieszkaniowych, min. biurowe, którego całkowita wartość w latach 2007 - 2010 zmniejszyła się tylko około 13 procent.
- Regres występuje w nowym prywatnym budownictwie niemieszkaniowym.
- Na tym tle lepsze wyniki notuje się w sektorze budownictwa publicznego m.in. z dzięki zastosowaniu środków zaradczych-hamujących spadek nakładów na roboty budowlane - wprowadzanych przez rządy poszczególnych krajów.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl