Jak Polacy tracą dane
2004-12-17 10:08
Najbardziej nietypowym przypadkiem utraty danych w Polsce uznano sprawę himalaisty Krzysztofa Wielickiego, który utracił dokumentację zdjęciową swojej ostatniej wyprawy przez nieuwagę tragarza. Listę dziesięciu najbardziej nietypowych przypadków utraty danych opracowała firma MBM Ontrack.
Przeczytaj także: Odzyskać dane nie tracąc gwarancji
- Tygodniowo do naszego laboratorium w Katowicach trafia kilkadziesiąt przypadków utraty danych. Najczęstszymi klientami są firmy, które straciły strategiczne informacje. Jednak czasem w laboratorium mamy do czynienia z przypadkami niecodziennymi i wyjątkowymi. Wraz ze wzrostem ilości spraw trafiających do naszej pracowni rośnie ilość takich zgłoszeń. Po raz pierwszy w Polsce postanowiliśmy je opisać – powiedział Marcin Musil, dyrektor zarządzający MBM Ontrack odzyskiwanie danych.Najdziwniejsze przypadki utraty danych w Polsce wg Ontrack:
I UTRACONE ZDJĘCIA KRZYSZTOFA WIELICKIEGO
Krzysztof Wielicki, wybitny polski himalaista, podczas swojej ostatniej wyprawy w najwyższe góry świata w 2004 roku archiwizował wszystkie zdjęcia cyfrowe oraz nagrania audio na urządzeniu photobank, służącym do przechowywania dużych ilości danych cyfrowych. Photobank przenoszony był przez tragarza w jednym z pakunków. Tragarz, podczas przerwy w marszu, najpierw rozbił urządzenie rzucając na ziemię plecak, a następnie usiadł na tej części plecaka, w której znajdował się photobank. Większość zdjęć odzyskano. Galerię odzyskanych fotografii można obejrzeć pod adresem www.mbm.com.pl/wielicki.
II AKWARIUM
Podczas wielkiej powodzi w Czechach, we wrześniu 2002 roku, polskie laboratorium Ontrack’a ratowało dane z zalanych komputerów w Pradze. Zgodnie z upublicznionymi wcześniej poradami odnośnie zabezpieczenia nośnika zalanego wodą nie należy dopuścić do jego wyschnięcia. Bardzo dosłownie potraktował poradę pewien Czech, który wsadził swój dysk do akwarium wypełnionego wodą i w takiej formie dostarczył osobiście nośnik do katowickiego laboratorium odzyskiwania danych. Dane udało się odzyskać w blisko stu procentach.
III LATAJĄCY LAPTOP KSIĘGOWEGO GANGU
W jednym z dużych polskich miast uciekający przed ścigającymi go policjantami przestępca wbiegł ze swoim komputerem na dach trzypiętrowego budynku. Żeby pozbyć się dowodów przestępstwa zapisanych w komputerze przenośnym zrzucił laptop z dachu budynku na ulicę. Przestępca, prawdopodobnie księgowy gangu, został ujęty, a rozbity komputer trafił do laboratorium odzyskiwania danych. Odzyskano 16 procent danych, które posłużyły jako dowód w sprawie.
IV Z POKOLENIA NA POKOLENIE
W jednej z rodzinnych piekarni z wieloletnią tradycją unikalną recepturę od wielu pokoleń przekazywano z ust do ust. Najmłodszy w rodzinie piekarz postanowił spisać na komputerze wszystko czego dowiedział się od swoich rodziców i dziadków. Kilka lat po tym, jak odeszli ostatni seniorzy rodu wskutek awarii komputera utracił dane ze wszystkimi recepturami. Przypadek należał do jednych z łatwiejszych. Piekarnia działa do dziś.
V ŻOŁĄDKOWA SPRAWA
Przestępca, którego zatrzymali policjanci połknął kartę SIM swojego telefonu. W telefonie zapisane były godziny rozmów oraz książka adresowa, na której mogły znajdować się osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa. Kiedy policyjnym lekarzom udało się odzyskać kartę, nieco uszkodzona trafiła do laboratorium odzyskiwania danych.
VI MIŁOŚNICZKA SERIALI
Mąż pewnej damy archiwizował dane komputerowe w nietypowy sposób – na taśmie magnetowidowej. Taśmy VHS z zapisanymi w postaci cyfrowej danymi trzymał na półce obok komputera. Jego żona nie mogąc obejrzeć jednego z odcinków swojego ulubionego serialu pożyczyła "czystą" kasetę od swojego męża. Współmałżonek interweniował w porę, serial nadpisał jedynie część danych.
VII PAN ELEKTRYK
Pracownik energetyki omyłkowo zwiększył wartość napięcia w gniazdach jednego z osiedli. Wskutek "błędu człowieka" część mieszkańców straciła dane ze swoich komputerów. Nieliczni z nich zgłosili swoje uwagi. Pan elektryk w obawie o swoją posadę zadeklarował, że odzyska utracone dane. Dotrzymał słowa.
VIII CHORE DANE
Pracownia rentgenowska jednego z dużych szpitali prowadziła komputerową bazę zdjęć rentgenowskich. Baza danych "rozsypała się" co w praktyce oznaczało, że zdjęcia
i odpowiadające im opisy, włącznie z danymi pacjentów, pomieszały się. Zadaniem specjalistów odzyskiwania danych było dopasowanie siedemnastu tysięcy zdjęć rentgenowskich do właściwych opisów.
IX SERKOWY POTOP
W zakładzie jednego z producentów serków homogenizowanych maszyna napełniająca plastikowe pojemniki przepysznym serkiem "zwariowała" i serek zamiast do pojemników zaczęła rozlewać po całym zakładzie. Inżynierowie zatrzymali urządzenie i oddali w ręce specjalistów odzyskiwania danych komputer sterujący maszyną, w celu odtworzenia oryginalnego zapisu programu sterującego.
X ZAZDROSNY MĄŻ
Mężczyzna zauważył, że jego żona spędza dużo czasu poza domem, a wszystkie wolne chwile w domu poświęca na rozmowy za pomocą komunikatora internetowego z nieznajomą osobą. Obawiając się o przyszłość swojego związku poprosił o wyjaśnienia. Kobieta zdenerwowana brakiem zaufania męża i ciągłymi pytaniami o tożsamość adresata korespondencji wykasowała komunikator z zapisem całej korespondencji. Mąż nie dał za wygraną. Postanowił odzyskać wykasowane dane. Okazało się, że żona planowała z koleżanką niespodziankę na rocznicę ich ślubu.
W listopadzie br. Ontrack Data Recovery analizując przypadki, które trafiły do laboratoriów odzyskiwania danych firmy na całym globie opracował ranking dziesięciu najbardziej nietypowych przypadków utraty danych na świecie. Wśród nich znalazł się najpopularniejszy polski przypadek związany z utratą danych Krzysztofa Wielickiego podczas jego ostatniej wyprawy w Himalaje.
Przeczytaj także:
E-mail odzyskaj!
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl