eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZarządzanie danymi coraz trudniejsze

Zarządzanie danymi coraz trudniejsze

2011-07-01 00:12

Według szacunków nowego, sponsorowanego przez EMC, badania IDC Digital Universe ilość danych rośnie szybciej, niżby to wynikało z prawa Moore'a - w 2011 r. zwiększy się do 1,8 zetabajtów. Za 10 lat przedsiębiorstwa będą musiały zarządzać 50-krotnie większą ilością danych i 75-krotnie większą liczbą plików.

Przeczytaj także: Centra danych: średnie firmy otwarte na nowości

Firma EMC Corporation podała wyniki badania IDC Digital Universe, „Extracting Value from Chaos” (Wydobywanie wartości z chaosu), według którego ilość informacji na świecie wzrasta przeszło dwukrotnie co dwa lata. W 2011 r. zostanie utworzonych i zreplikowanych 1,8 zetabajtów — jest to wzrost szybszy, niżby to wynikało z prawa Moore’a. Badanie było sponsorowane przez firmę EMC.

Digital Universe jest badaniem wykonywanym co roku, już od pięciu lat i obejmuje pomiary oraz prognozy ilości informacji cyfrowych tworzonych i kopiowanych w okresie rocznym oraz analizy skutków dla osób prywatnych, przedsiębiorstw i specjalistów w dziedzinie informatyki. Mają one istotne konsekwencje ekonomiczne, społeczne i technologiczne w dziedzinie przetwarzania wielkich zbiorów danych i w innych obszarach.

W kategoriach ilościowych 1,8 zetabajta jest równoważne następującym odpowiednikom:
  • Każdy mieszkaniec Stanów Zjednoczonych wysyła ciągle 3 wiadomości tweet na minutę przez 26 976 lat.
  • Każda osoba na świecie ma codziennie ponad 215 milionów skanów MRI wysokiej rozdzielczości.
  • Ponad 200 miliardów dwugodzinnych filmów HD — obejrzenie wszystkich zajęłoby jednej osobie 47 milionów lat (gdyby je oglądała przez całą dobę).
  • Ta ilość informacji zapełniłaby 57,5 miliarda urządzeń Apple iPad z pamięcią 32 GB. Z tylu iPadów można by:
    • zbudować mur o długości 6408 km i wysokości 18,6 m, rozciągający się od Anchorage na Alasce do Miami na Florydzie;
    • zbudować Wielki Mur Chiński o dwukrotnie większej średniej wysokości niż oryginał;
    • zbudować mur o wysokości 6 m wokół Ameryki Południowej;
    • pokryć 86% Mexico City;
    • zbudować górę 25 razy wyższą niż Mt. Fuji.

Za tym niepohamowanym wzrostem danych stoją technologie i pieniądze. Nowe technologie „opanowywania danych” obniżają koszty tworzenia, zbierania i przechowywania informacji oraz zarządzania nimi — do jednej szóstej w 2011 r. w porównaniu z 2005 r. Ponadto od 2005 r. roczne inwestycje przedsiębiorstw w Digital Universe (Cyfrowy Wszechświat) — przetwarzanie w chmurze, sprzęt, oprogramowanie i personel, związane z tworzeniem i przechowywaniem informacji oraz osiąganiem z nich przychodów — wzrosły o 50%, do 4 bilionów USD.

Najważniejsze ustalenia
  • Ogromny wzrost liczby serwerów oraz ilości zarządzanych danych i plików nie idzie w parze ze wzrostem zasobów kadrowych. IDC zwraca uwagę, że kwalifikacje, doświadczenie i liczba pracowników mających zarządzać tym zalewem danych nie są wystarczające we wszystkich obszarach wzrostu. W okresie najbliższej dekady (do 2020 r.) działy informatyczne na całym świecie znajdą się w następującej sytuacji:
    • 10-krotny wzrost liczby serwerów (wirtualnych i fizycznych);
    • 50-krotny wzrost ilości informacji, którymi trzeba zarządzać;
    • 75-krotny wzrost liczby plików lub kontenerów zawierających informacje w cyfrowym wszechświecie — jest on większy od samego przyrostu informacji z powodu upowszechnienia systemów wbudowanych, takich jak czujniki w odzieży, mostach, urządzeniach medycznych itd.;
    • 1,5-krotny wzrost liczby wykwalifikowanych informatyków do zarządzania tym wszystkim.
  • Koszty i efektywność operacyjna przetwarzania w chmurze. Obecnie koszty przetwarzania w chmurze stanowią niecałe 2% wydatków na informatykę, jednakże IDC szacuje, że do 2015 r. prawie 20% informacji będzie miało styczność z firmami świadczącymi takie usługi — oznacza to, że gdzieś na drodze bajtu od źródła do miejsca przeznaczenia będzie on przechowywany lub przetwarzany w chmurze. Być może aż 10% będzie utrzymywanych w chmurze.
  • Cyfrowy cień rządzi się własnymi prawami. Ilość informacji tworzonych przez samych użytkowników — w trakcie sporządzania dokumentów, fotografowania, pobierania muzyki itd. — jest znacznie mniejsza od ilości informacji tworzonych w związku z nimi w cyfrowym wszechświecie.
  • Udział i odpowiedzialność przedsiębiorstw. Wprawdzie 75% informacji w cyfrowym wszechświecie wytwarzają poszczególne osoby, ale przedsiębiorstwa w pewnym stopniu odpowiadają za 80% istniejących w nim informacji w jakimś punkcie ich cyfrowego życia.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: