Polskie firmy a monitoring floty pojazdów
2011-07-02 00:20
Przeczytaj także: Flota samochodowa 2011
Na zlecenie operatora systemu Flotis.pl przeprowadzono badanie ankietowe wśród właścicieli flot. Badanie wykazało, że z jednej strony pracodawcom istotnie zależy na możliwości kontroli podwładnych, z drugiej zaś – iż rzetelni i wywiązujący się z obowiązków pracownicy nie mają powodów, aby obawiać się monitoringu. Owszem, są kontrolowani – ale nie oznacza to wcale notorycznej inwigilacji.60% firm stawia na bezpieczeństwo
Pracodawcy różnie motywują konieczność wprowadzenia monitoringu. Prawie 60% przyznało, że kierowała nimi potrzeba zapewnienia taborowi większego bezpieczeństwa. Jeszcze ważniejszy wydawał się motyw ekonomiczny: 78% uznało, iż monitoring pozwoli zoptymalizować sposób korzystania z pojazdów służbowych – głównie zmniejszyć koszt paliwa. Aż 90% właścicieli flot zgodziło się, że monitoring jest potrzebny, aby kontrolować pracowników.
fot. mat. prasowe
Co było motywacją do wprowadzenia monitoringu?
Co było motywacją do wprowadzenia monitoringu?
Co warto podkreślić, tylko co trzeci z respondentów obejmował monitoringiem całą posiadaną flotę pojazdów.
Pięć grzechów głównych
Trudno dziwić się potrzebie kontroli. W ogromnej większości przypadków wprowadzenie monitoringu ujawniło bowiem różnego rodzaju nieprawidłowości. Jak się okazało, niemal w połowie przedsiębiorstw auta były wykorzystywane do celów prywatnych w godzinach pracy bez wiedzy i zgody przełożonego. Ponad połowa pracodawców zauważyła, że pracownicy poruszają się nieoptymalnymi trasami, co często przekładało się na większe zużycie paliwa, a więc generowało zbędne koszty. W co trzeciej firmie pracownicy nie odwiedzali wszystkich wyznaczonych miejsc, równie często dochodziło do zbyt wielu postojów w trasie. W niemal 60% przypadków monitoring wykazał notoryczne przekraczanie wyznaczonego limitu prędkości.
fot. mat. prasowe
Jakie nieprawidłowości ujawnił monitoring?
Jakie nieprawidłowości ujawnił monitoring?
Prywatnie tak, ale z ograniczeniami
fot. mat. prasowe
Czy pracownicy mogą korzystać z aut służbowych w celach prywatnych?
Czy pracownicy mogą korzystać z aut służbowych w celach prywatnych?
![Wynajem długoterminowy i Rent a Car w 2024 roku [© Freepik] Wynajem długoterminowy i Rent a Car w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/flota-samochodowa/Wynajem-dlugoterminowy-i-Rent-a-Car-w-2024-roku-264636-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl