Polskie firmy a monitoring floty pojazdów
2011-07-02 00:20
Przeczytaj także: Flota samochodowa 2011
Prędkość (prawie) nie ma znaczenia?
Wszystkich respondentów poproszono, aby ocenili wagę informacji, które otrzymują dzięki systemowi monitoringu. Przyjęto skalę 0-5, przy czym 0 oznaczało informację całkiem nieważną, 5 zaś – bardzo istotną.
Okazało się, iż zdecydowanie najważniejsza dla pracodawców jest informacja o aktualnej lokalizacji danego pojazdu. Za bardzo ważną lub ważną uznało ją aż 96% respondentów; szczególnie podkreślana była wówczas, gdy pracownicy przewozili cenne towary.
84% właścicieli flot przywiązuje dużą wagę do informacji, czy pracownik odwiedził wszystkie wyznaczone miejsca. Informacja o tym, kiedy pracownik rozpoczął i zakończył pracę, ma duże znaczenie dla 80% pracodawców. 64% uważa za bardzo ważną lub ważną informację, czy pojazd został wykorzystany w celach prywatnych w godzinach pracy – to dużo mniej, niż można się było spodziewać po początkowych deklaracjach.
fot. mat. prasowe
Które informacje uznano za najważniejsze?
Które informacje uznano za najważniejsze?
Co ciekawe, zaledwie 38% respondentów przywiązuje dużą wagę do informacji o przekroczeniu przez pracowników wyznaczonego limitu prędkości; aż 40% uważa taką informację za mało ważną lub wręcz całkiem nieistotną.
Ergonomia i ekonomia, a nie inwigilacja
Monitoring jak najbardziej służy kontroli pracowników. Badanie wykazuje jednak, iż poprzez kontrolę pracodawcy niekoniecznie rozumieją stałą inwigilację podwładnych. Aż jedna trzecia nie interesuje się, czy samochód wykorzystywany jest do celów prywatnych.
fot. mat. prasowe
Informacje najważniejsze dla pracodawców
Informacje najważniejsze dla pracodawców
Dla pracodawcy ważne jest, czy podwładny wywiązuje się z powierzonych obowiązków – przede wszystkim, czy odwiedza wyznaczone miejsca w odpowiednim czasie. Możliwość sprawdzenia aktualnej lokalizacji pojazdu pozwala interweniować w przypadku pojawienia się wątpliwości i wykazać nierzetelność podwładnego. To zaś, czy w przerwie między kolejnymi zadaniami pracownik wykorzystuje samochód w swoich prywatnych celach, wcale nie jest tak istotne.
Uczciwi pracownicy, rzetelnie wywiązujący się z obowiązków, nie mają więc powodów do lęku przed „wielkim bratem”.
O pewnym zaufaniu do pracowników świadczy także fakt, iż większość pracodawców nie sprawdza, czy służbowe samochody wykorzystywane są zgodnie z zasadami ruchu drogowego lub też przymyka oko na zauważone przekroczenia prędkości.
Informacje o badaniu
Raport opracowano na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych pośród przedstawicieli kadry managerskiej/właścicieli losowo wybranych firm korzystających z usługi monitoringu pojazdów. Badanie objęło 110 firm. Partnerem raportu jest firma Neptis Sp. z o.o. - operator systemu monitoringu Flotis.pl, z którego korzysta ponad 1500 przedsiębiorstw.
![Wynajem długoterminowy i Rent a Car w 2024 roku [© Freepik] Wynajem długoterminowy i Rent a Car w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/flota-samochodowa/Wynajem-dlugoterminowy-i-Rent-a-Car-w-2024-roku-264636-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl