Kraków atrakcyjny dla specjalistów IT
2011-07-05 00:15
WYBRANE WYNAGRODZENIA IT BRUTTO MIESIĘCZNE (PLN) © fot. mat. prasowe
Rynek pracy dla specjalistów z branży IT w Polsce ulega coraz większemu zróżnicowaniu geograficznemu, zarówno pod względem stanowisk jak i oferowanego wynagrodzenia. Warszawski rynek nadal jest najbardziej atrakcyjny, choć coraz częściej to Kraków i Wrocław przyciągają zarówno nowych inwestorów jak i specjalistów IT.
Przeczytaj także: Rynek pracy IT w Polsce
Branża IT charakteryzuje się wysoką dysproporcją w zakresie oferowanych miejsc pracy w dużych aglomeracjach miejskich w porównaniu do liczby stanowisk otwieranych w miejscowościach mniejszych. Dla przykładu, w województwie mazowieckim ok. 90 proc. ofert pracy generowanych jest przez Warszawę,a pozostałe 10 proc. rozkłada się równomiernie pomiędzy pozostałe miejscowości w województwie. Warszawski rynek pracy, i to nie tylko w sektorze nowych technologii, jest bardzo specyficzny. „Z uwagi na prestiż lokalizacji, swe siedziby ulokowało tu wiele zagranicznych i krajowych firm informatycznych i telekomunikacyjnych, dzięki czemu stolica stała się swoistą mekką ludzi związanych z branżą.Drenaż wysoko wykwalifikowanej kadry IT z innych regionów trwa nadal,umacniając pozycję miasta stołecznego, jako najbardziej atrakcyjnego miejsca pracy dla specjalistów IT” - tłumaczy Marcin Rulka, Consultant w zespole IT&Telecoms z międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland.
Rynek pracy IT zmienia się geograficznie nie tylko ze względu na ilość oferowanych wakatów, ale także specjalizację technologiczną poszukiwanych pracowników. Wynika to z faktu ulokowania się w poszczególnych regionach inwestycji zagranicznych o określonym profilu działalności. Warszawa, jako jedna z nielicznych lokalizacji, wykazuje największe cechy uniwersalności, co oznacza, iż liczba nowo otwieranych stanowisk jest tu największa. Jednak najbardziej poszukiwani kandydaci IT to programiści, szczególnie Java, C++ czy Net.
Dominacja Warszawy, jako głównego miejsca pracy dla specjalistów IT, będzie jednak stopniowo maleć. Widać to już po trendzie lokowania dużych centrów BPO w innych miastach wojewódzkich (przy jednoczesnym utrzymywaniu siedzib w stolicy ze względów prestiżowych). W przyszłości możemy spodziewać się większego zróżnicowania regionalnego na polskim rynku pracy IT. Jedna udana inwestycja przyciąga następne, o podobnym profilu i wielkości, co z kolei prowadzi do wytworzenia się specyficznych zagłębi technologicznych. Tradycyjnym przykładem takiej zasady kumulacji jest oczywiście Krzemowa Dolina, skupiająca najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa i korporacje na świecie.
„W Polsce nie mamy jeszcze swoich „Dolin Krzemowych”, ale z całą pewnością możemy wskazać wyróżniające się na mapie ośrodki IT jak choćby Wrocław, Trójmiasto czy Kraków” wyjaśnia Marcin Rulka. „Szczególnie to ostatnie miasto coraz intensywniej dba o swój wizerunek przyjaznego inwestorom, a szerokie zaplecze akademickie oraz liczne przedsiębiorstwa działające w regionie już wiele lat umożliwiają dotarcie do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry specjalistycznej i menedżerskiej”.
Przeczytaj także:
Gdzie i za ile praca dla specjalistów IT?
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
specjaliści it, praca w branży IT, praca dla informatyków, rynek pracy specjalistów, płace informatyków