Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu utrzymał się na dotychczasowym poziomie. Kwartalny osiągnął 54 pkt, a w perspektywie rocznej 53 pkt.. Od kilku miesięcy obserwujemy stabilizację indeksu w tych granicach, co sugeruje utrzymanie się dotychczasowej dynamiki wzrostu, z ewentualnym osłabieniem w drugiej połowie roku, na co wskazuje niewielka przewaga indeksu kwartalnego w stosunku do rocznego.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2011
Po dobrych danych za pierwszy kwartał wydaje się, że drugi nie będzie wiele gorszy. Wprawdzie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu cokolwiek osłabło, lecz utrzymuje się na przyzwoitym poziomie, podobnie jak sprzedaż detaliczna, która sugeruje optymizm po stronie konsumentów. Chociaż eksport nieco zwolnił, to jego wolumen sięga rekordowych dotąd poziomów. Niepokoi natomiast zmniejszająca się liczba nowych zamówień w sektorze przemysłowym, co może oznaczać lekkie spowolnienie koniunktury w trzecim kwartale z uwagi na słabnące tempo wzrostu gospodarki światowej. Jeżeli ulegnie ona spowolnieniu, to trudno liczyć na utrzymanie dotychczasowego tempa eksportu w drugiej połowie roku. Są jednak nadzieje, że tempo wzrostu popytu zostanie podtrzymane przez rosnące wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw.
Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu utrzymał wszystkie notowania na dotychczasowym poziomie, kwartalne na poziomie 54 pkt, a w perspektywie rocznej 53 pkt.. Mimo wysokiej inflacji i zwalniającego przyrostu płac realny fundusz płac nadal wykazuje dodatnią dynamikę, co podtrzymuje pozytywne nastroje wśród konsumentów. Chociaż eksport nieco zwolnił, to jego wolumen sięga rekordowych dotąd poziomów. Niepokoi natomiast zmniejszająca się liczba nowych zamówień w sektorze przemysłowym, co może oznaczać lekkie spowolnienie koniunktury w trzecim kwartale z uwagi na słabnące tempo wzrostu gospodarki światowej, a zwłaszcza naszych partnerów handlowych. Wprawdzie rośnie inflacja dóbr konsumpcyjnych, ale maleje tempo inflacji producenta, mniej też niż planowano rośnie deficyt budżetowy, czy deficyt na rachunku bieżącym. Rosną więc szanse na poprawę stabilności makroekonomicznej.
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeksy popytu pozostały na osiągniętym dotąd wysokim poziomie 62 pkt., aktualnie jednakowym dla notowania kwartalnego i rocznego, co sugeruje utrzymanie wysokiego tempa wzrostu popytu do końca roku. Po dobrych danych za pierwszy kwartał wydaje się, że drugi nie będzie wiele gorszy. Wprawdzie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu cokolwiek osłabło, lecz utrzymuje się na przyzwoitym poziomie, podobnie jak sprzedaż detaliczna, która sugeruje nie znikający optymizm po stronie konsumentów. Mimo wysokiej inflacji i zwalniającego przyrostu płac realny fundusz płac nadal wykazuje dodatnią dynamikę, co utrzymuje pozytywne nastroje wśród konsumentów. Chociaż eksport nieco zwolnił, to wolumen eksportu sięga rekordowych dotąd notowanych poziomów. Jeżeli gospodarka światowa – jak się oczekuje - ulegnie spowolnieniu, to trudno liczyć na utrzymanie dotychczasowego tempa eksportu w drugiej połowie roku. Są jednak nadzieje, że tempo popytu zostanie podtrzymane przez rosnące wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw. Dobrym sygnałem jest także wzmożony od początku roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych, który z reguły pojawiał się z wyprzedzeniem w stosunku do inwestorów krajowych.