Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2011 r.
2011-07-07 13:54
Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku
KOMENTARZ DO RYNKU POLSKIEGO
Pięciu zagranicznych emitentów na rynku głównym GPW. Rekordowa liczba debiutów na NewConnect
Największymi IPO na warszawskiej giełdzie w okresie od kwietnia do czerwca 2011 r. były oferty pośrednika finansowego Open Finance (111 mln euro), słoweńskiego banku Nova Kreditna Banka Maribor (104 mln euro) oraz spółki świadczącej usługi windykacyjne Kruk (93 mln euro). Warto także podkreślić, że w drugim kwartale na rynku głównym GPW odnotowano aż cztery IPO spółek prowadzących działalność na Ukrainie: Industrial Milk Company (producent mleka), KSG Agro (branża rolnicza), WESTA ISIC (producent akumulatorów) oraz Ovostar Union (producent jaj). Łączna wartość ofert przeprowadzonych przez wymienione ukraińskie spółki wyniosła 101 mln euro.
Miniony kwartał cechował się rekordową aktywnością IPO na rynku NewConnect. Na alternatywnym parkiecie zadebiutowały aż 42 spółki, przeprowadzając oferty o łącznej wartości 38,4 mln euro. Największym IPO była oferta akcji spółki budowlanej K.P.B.P. Budus (7,4 mln euro). W drugim kwartale na NewConnect zadebiutował też kolejny zagraniczny emitent – była to zarejestrowana w Wielkiej Brytanii spółka inwestycyjna AerFinance, która przeprowadziła ofertę o wartości 1,7 mln euro.
Filip Gorczyca, menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki rynku pierwotnego w Warszawie:
„Biorąc pod uwagę niepewność utrzymującą się na globalnych rynkach, drugi kwartał jak i całe pierwsze półrocze możemy uznać za dobry okres dla GPW. Mimo zaledwie jednej i do tego częściowo tylko udanej oferty prywatyzacyjnej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku (BGŻ), GPW umocniła swoją pozycję w czołówce giełd europejskich. Rosnąca liczba emitentów zagranicznych częściowo wypełniła lukę spowodowaną brakiem dużych ofert spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, takich jak PZU czy Tauron w roku ubiegłym. Wyraźnie widać, że działania GPW mające na celu przyciągnięcie jak największej liczby emitentów zza naszej wschodniej granicy, w tym stworzenie indeksu WIG-Ukraine, przynoszą wymierne efekty. O sile GPW może świadczyć również to, że jest wybierana jako najlepsze miejsce do notowań akcji przez spółki z tak odległych krajów naszego regionu jak Słowenia. Pozostaje mieć nadzieję, że trend ten utrzyma się oraz że do zagranicznych emitentów akcji stopniowo dołączą również zagraniczni emitenci papierów dłużnych na rynku Catalyst.”
Odnosząc się do perspektyw i zmian na rynku w najbliższym czasie, Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce, dodał: „GPW rozpoczyna trzeci kwartał bardzo mocnym akcentem, jakim jest debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Liczę, że oferta JSW uplasuje się obok takich ofert jak Glencore czy Vallares jako jedno z największych tegorocznych IPO w Europie. To z kolei powinno dodatkowo umocnić pozycję naszej giełdy i wspierać napływ nowego kapitału z zagranicy. O ile klimat inwestycyjny na światowych rynkach nie ulegnie znacznemu pogorszeniu, to należy się spodziewać, że jeszcze większa liczba emitentów polskich i zagranicznych będzie chciała przeprowadzić IPO na GPW w drugiej połowie roku.”
Informacje o badaniu
Ankieta IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie w najważniejszych segmentach rynku akcji (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech) i jest przeprowadzana kwartalnie. Opcje nadsubskrypcji („greenshoe offerings”), debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwotną ofertę publiczną na jednym z rynków objętych niniejszą ankietą oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w zakresie jednej giełdy nie zostały uwzględnione w statystykach. Ankieta dotyczy okresu od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. i została sporządzona w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.
Przeczytaj także:
IPO na świecie: III kwartał 2024 roku z największą liczbą debiutów
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl