eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza XII 2004

GUS: koniunktura gospodarcza XII 2004

2004-12-27 00:03

Mimo że oceny ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w grudniu są nadal pozytywne, to są one gorsze niż w listopadzie i ostrożniejsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich lat - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Na pogorszenie nastrojów przedsiębiorców wpływają niekorzystne oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2016

Klimat koniunktury jest oceniany gorzej niż przed miesiącem w przedsiębiorstwach obu sektorów własności, negatywnie w firmach publicznych, nadal pozytywnie - w przedsiębiorstwach prywatnych.

W grudniu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest nadal korzystnie, choć gorzej niż w listopadzie, natomiast lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Na pogorszenie koniunktury wpływa przede wszystkim ograniczenie bieżącego portfela zamówień oraz wolniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżącej produkcji, a także pesymistyczne przewidywania w tych zakresach.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w grudniu nadal negatywnie, gorzej niż w listopadzie i na poziomie zbliżonym do ocen formułowanych w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na sytuację taką wpływają bardziej pesymistyczne niż w listopadzie oceny przyszłej sprzedaży oraz pogarszająca się bieżąca i przewidywana na najbliższe miesiące sytuacja finansowa przedsiębiorstw.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W grudniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 7, wobec plus 12 w listopadzie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 25% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 18% (w listopadzie odpowiednio: 26% i 14%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Ogólny klimat koniunktury w jednostkach obu sektorów własności jest oceniany gorzej niż przed miesiącem, negatywnie jedynie w publicznych.

Obserwowane w grudniu ograniczanie bieżącego portfela zamówień jest wyraźnie większe niż w poprzednim miesiącu. Spadek ten wynika zwłaszcza z większego ograniczania krajowego portfela zamówień. Prognozy portfela zamówień są niekorzystne. Bieżąca produkcja jest zmniejszana w znacznym stopniu. Przedsiębiorcy przewidują też zmniejszenie skali produkcji w najbliższych miesiącach. Zapasy wyrobów gotowych są określane przez przedsiębiorców jako nieznacznie przekraczające poziom wystarczający. Mimo zmniejszających się opóźnień napotykanych przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy zgłaszają trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się nieznacznie pogorszyć. Przewidywane redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do sygnalizowanych w prognozie z listopada. Ceny produkowanych wyrobów w najbliższych trzech miesiącach mogą się obniżyć.

Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W grudniu najlepiej oceniają koniunkturę producenci: sprzętu i urządzeń rtv (plus 44 – wzrost o 22 punkty), wyrobów chemicznych (plus 29 – wzrost o 6 punktów), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (plus 15 – wzrost o 8 punktów), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 12 – spadek o 17 punktów), metalowych wyrobów gotowych (plus 12 – spadek o 2 punkty), pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (plus 10 – spadek o 4 punkty), pozostałego sprzętu transportowego (plus 11 – spadek o 7 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 6 – spadek o 6 punktów) oraz prowadzący działalność wydawniczą (plus 18 – wzrost o 2 punkty). Najbardziej niekorzystne oceny formułują producenci: skór wyprawionych i wyrobów ze skór (minus 15 – spadek o 10 punktów), wyrobów z surowców niemetalicznych (minus 14 – spadek o 3 punkty), wyrobów włókienniczych (minus 9 – spadek o 8 punktów), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 5 – spadek o 4 punkty),metali (minus 5 – spadek o 5 punktów), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (minus 2 – wzrost o 5 punktów).

Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają klimat koniunktury nadal bardzo optymistycznie. Bardzo korzystne są przewidywania w zakresie portfela zamówień i produkcji. Bieżący portfel zamówień charakteryzuje się niewielkim tylko optymizmem, a producenci ograniczają jeszcze bieżącą produkcję. Zapasy wyrobów gotowych w przedsiębiorstwach są wystarczające w stosunku do potrzeb. Przedsiębiorcy nie zgłaszają ani opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, ani trudności z terminowym regulowaniem swoich bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania sytuacji finansowej przedsiębiorstw są jednak niekorzystne i wskazują na możliwość jej pogorszenia w najbliższych miesiącach. Perspektywy rozszerzenia przyszłego portfela zamówień i przyszłej produkcji powodują, że dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają zwiększyć zatrudnienie. Należy oczekiwać obniżki cen sprzętu i urządzeń.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: