Rynek prywatnej opieki zdrowotnej 2010
2011-07-14 12:46
Wartość i dynamika rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce, 2005-2013 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ile kosztuje prywatna wizyta lekarska?
Rynek będzie rósł średnio o 6%W 2010 r., wskutek negatywnych skutków kryzysu ekonomicznego, wszystkie segmenty rynku prywatnej opieki zdrowotnej odnotowały niższą dynamikę wzrostu niż w 2009 r. Warto jednak podkreślić, że dla wszystkich segmentów była to dynamika dodatnia. „Najszybciej, w tempie dwucyfrowym rosły segmenty abonamentów medycznych i ubezpieczeń zdrowotnych, natomiast najniższą dynamikę zanotował segment opłat za leki i sprzęt medyczny” - mówi Agnieszka Skonieczna, analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.
PMR prognozuje, że w latach 2011-2013 rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce będzie rozwijał się w tempie około 6% średniorocznie i w 2013 r. jego wartość przekroczy 34 mld zł. W analizowanym okresie, dynamika wzrostu segmentu abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych pozostanie dwucyfrowa, podczas gdy dynamika wzrostu pozostałych segmentów będzie utrzymywać się na poziomie kilku procent.
fot. mat. prasowe
Wartość i dynamika rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce, 2005-2013
Ustawa o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym: rewolucji nie będzie
Chociaż dynamika wzrostu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych będzie w kolejnych latach dwucyfrowa, bardziej dynamiczny rozwój segmentu nie będzie możliwy bez sprzyjających regulacji prawnych. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest więc prawne zdefiniowanie czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne i jaki jest jego zakres. Obecnie taka definicja nie istnieje, a ubezpieczenia zdrowotne oferowane są w ramach ubezpieczeń majątkowych lub na życie.
W marcu 2011 r. Ministerstwo Zdrowia, próbując uregulować segment, zaprezentowało nowy projekt ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania nie pozwolą jednak, wbrew oczekiwaniom, na przeprowadzenie efektywnej reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce i nie dadzą bodźca do rozwoju dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Głównym celem ustawy jest bowiem w pierwszej kolejności zabezpieczenie praw pacjentów korzystających ze świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, a dopiero później stworzenie ram prawnych dla funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl