Dzieci w Internecie: bezpieczne surfowanie
2011-07-19 11:47
Strona z grami © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Dzień Bezpiecznego Internetu 2011
Surfując po SieciOd czego rozpoczyna się typowa sesja internetowa? Zazwyczaj, pierwszym miejscem, jakie odwiedza użytkownik, jest strona domowa wyszukiwarki, na przykład Google, Bing czy Yahoo. Jeżeli użytkownikiem jest dziecko, niebezpieczeństwo polega na tym, że wyniki wyszukiwania będą zawierały pozycje zupełnie niezwiązane z tym, co chce znaleźć, i nie wiadomo, w jaki sposób przeglądana strona wpłynie na jego psychikę lub światopogląd.
Nawet ogólne hasła wpisywane do wyszukiwarki mogą wygenerować całkiem nieoczekiwane wyniki. Oto prosty przykład: twoje dziecko chce znaleźć nowe gry, wpisuje więc do wyszukiwarki “strony z grami”. Wyszukiwarka wyświetla odsyłacze do różnych stron poświęconych grom. Na pierwszy rzut oka, wszystko wydaje się w porządku, a rezultaty są zgodne z oczekiwanymi. Jednak po kliknięciu odsyłacza może okazać się, że oprócz gier dla małych chłopców i dziewczynek istnieje jeszcze jedna kategoria: gry dla dorosłych.
fot. mat. prasowe
Strona z grami
Dzieci są z natury ciekawskie, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą chciały sprawdzić, w jakie gry grają rodzice.
Ponadto na pewnym etapie dzieci będą wykorzystywały Internet, aby dowiedzieć się więcej o rzeczach, o których szeptają ich rówieśnicy w szkole, np. jakie są różnice między dziewczynkami a chłopcami. Naturalnie nie ma nic złego w tym, że dzieci chcą pogłębić swoją wiedzę na temat anatomii i fizjologii człowieka, na przykład z encyklopedii. W końcu dążenie do poszerzania wiedzy to cecha ludzka. Jednak nawet Wikipedia zawiera artykuły, które mogą być nieodpowiednie dla dzieci. Istnieje również ryzyko, że w odpowiedzi na swoje zapytania dzieci otrzymają odsyłacze do stron internetowych zawierających treści dla dorosłych.
Co więcej, cyberprzestępcy mogą wykorzystywać techniki czarnego SEO do pozycjonowania niechcianych lub niebezpiecznych odsyłaczy. Często takie odsyłacze nie tylko prowadzą do stron o wątpliwej zawartości (zazwyczaj są to oszukańcze strony lub witryny zawierające treści dla dorosłych), ale – co gorsze – mogą być zainfekowane.
Trzeba zaznaczyć, że młodzież może trafić na strony o wątpliwej zawartości nie tylko na skutek działań cyberprzestępców, ale również ze zwykłej ciekawości. Nasze statystyki pokazują, że niektórzy młodzi ludzie regularnie próbują uzyskiwać dostęp do stron zawierających treści ekstremistyczne i przeznaczone dla dorosłych.
Obecnie większość powszechnie wykorzystywanych wyszukiwarek posiada opcję bezpiecznego szukania (tzw. SafeSearch) – jest to pierwsza z kluczowych rzeczy, na jakie powinni zwrócić uwagę rodzice. Włączenie opcji SafeSearch umożliwia filtrowanie w wynikach wyszukiwania stron internetowych zawierających wątpliwe treści. Aby korzystać z tej funkcji w Google, należy wykonać następujące działania:
Przejdź do strony głównej Google, kliknij Opcje, a następnie Ustawienia wyszukiwania.
fot. mat. prasowe
Włączanie opcji SafeSearch
W Filtrze rodzinnym (SafeSearch) wybierz odpowiedni poziom filtrowania: aby filtrowanie było najbardziej rygorystyczne, zalecamy wybranie “Użyj ścisłego filtrowania”.
fot. mat. prasowe
Włączanie opcji SafeSearch
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl