Dzieci w Internecie: bezpieczne surfowanie
2011-07-19 11:47
Przeczytaj także: Dzień Bezpiecznego Internetu 2011
Poniżej zamieszczamy przykład fałszywej strony internetowej zaprojektowanej w taki sposób, aby przypominała popularny portal społecznościowy. Cyberprzestępcy zadbali nawet o to, aby fałszywy adres wyglądał jak prawdziwy.
fot. mat. prasowe
Fałszywa strona internetowa
W przypadku dzieci, korzystanie z portali społecznościowych może być bardzo ryzykowne, ponieważ brak im wystarczającego doświadczenia życiowego, pozwalającego odróżnić prawdziwe serwisy od fałszywych. Rodzice nigdy nie powinni o tym zapominać!
Ostatnio coraz więcej mówi się o konieczności ochrony dzieci podczas korzystania z portali społecznościowych. Facebook, na przykład, dodał w swoim FAQ specjalne informacje dla rodziców, obejmujące kluczowe wskazówki dotyczące ustawienia konta dziecka. Warto zaznaczyć, że dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą zarejestrować się na Facebooku.
Komunikatory internetowe oraz czaty
Dla dzieci i nastolatków czatowanie przez Internet stanowi, zaraz po korzystaniu z portali społecznościowych, najpopularniejszą aktywność. Warto więc zastanowić się, jakiego typu problemy mogą wiązać się z wykorzystywaniem komunikatorów internetowych przez dzieci. W dzisiejszych czasach możemy trafić na tak zwany “spam czatowy” – oferty podejrzanych usług, usług natury seksualnej, a nawet produktów związanych z seksem.
W celu zapewnienia użytkownikom ochrony przed tego rodzaju reklamami wiele aplikacji służących do obsługi czatów oferuje specjalne opcje. Niektóre z nich posiadają wbudowane narzędzia lub specjalne dodatki oraz wtyczki, które mogą być wykorzystywane do blokowania spamu dla komunikatorów.
Poczta elektroniczna nie jest najpopularniejszym sposobem komunikacji wśród dzieci. Mimo to często z niej korzystają, ponieważ podanie adresu e-mail jest niezbędne do zarejestrowania się na różnych forach, portalach społecznościowych, czatach, serwisach gier online oraz wielu innych zasobach internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że dla niedoświadczonego użytkownika poczta elektroniczna może być źródłem wielu nieprzyjemnych niespodzianek.
Na przykład, jeżeli cyberprzestępcy przechwycą konto e-mail jednego użytkownika, potencjalnie będą oni mogli uzyskać dostęp do wszystkich zasobów, do których użytkownik ten jest zarejestrowany przy pomocy tego samego adresu e-mail.
Innym nieprzyjemnym aspektem poczty elektronicznej jest spam. Dziecko może trafić na niebezpieczne wiadomości, takie jak ta poniżej:
fot. mat. prasowe
Wiadomość ta została ewidentnie wysłana przez bota spamowego i z pewnością nie jest przeznaczona dla dzieci.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl