Mapa Rynku Pracy - Listopad 2004
2004-12-27 16:34
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2004
Według prognoz OECD w 2005 będziemy mieli do czynienia z kontynuacją wzrostu gospodarczego w naszym kraju, choć będzie to wzrost mniejszy niż w 2004. Raport OECD nie zakłada znaczącego spadku bezrobocia, według autorów raportu w 2005 spadnie ono do 18.4%, a w 2006 do 17,6%.Ciągle zbyt mała jest poprawa w inwestycjach. Ekonomiści zgodnie podkreślają, że to właśnie inwestycje mogą obniżyć bezrobocie i trwale ożywić polską gospodarkę.
Koniunkturę dobrze oceniają firmy należące do sektora budowlanego. 28% ankietowanych przez GUS przedsiębiorstw dobrze ocenia swoją sytuację, a 13% sygnalizuje jej pogorszenie.
Wyraźnie pogorszyła się sytuacja w branży motoryzacyjnej. Firma Samar badająca rynek motoryzacyjny w Polsce podaje, że Polacy kupują coraz mniej nowych aut. W październiku br. dealerzy samochodowi sprzedali o 38% mniej samochodów niż przed rokiem. Jeżeli sprzedaż aut będzie malała w takim tempie, to w przyszłym roku z salonów wyjedzie ok. 250 tysięcy sztuk. Czyli mniej więcej tyle ile przed dziesięcioma laty. Nie znaczy to wcale, że na naszych drogach pojawi się mniej pojazdów - przeciwnie, dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej Polacy masowo kupują używane samochody za granicą. W ciągu pół roku sprowadzono z UE ponad 590 tysięcy używanych aut.
Praca w internecie:
Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się w listopadzie w internecie w poszczególnych portalach:
- Aaaby.pl - 1412
- Jobs.pl - 1050
- Jobpilot - 1844
- onet.pl - 2785
- pracuj.pl - 1556
- topjobs - 450
- cvonline.pl - 149
źródło: portale. Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.
Praca - Branże
Liczba ofert zamieszczonych w prasie przez pracodawców w listopadzie, nie zmieniła się w porównaniu do października. W sumie w omawianym miesiącu ukazało się 2313 ogłoszeń. Oferty rozłożyły się w branżach trochę inaczej niż w ubiegłym miesiącu. Więcej branż zanotowało przyrost ogłoszeń niż ich spadek. Najwięcej z nich pochodziło z produkcji i przemysłu (prawie 13% wskazań), choć branża ta zanotowała jednocześnie największy spadek ogłoszeń - pracodawcy działający w tym sektorze zamieścili o 41 ogłoszeń mniej niż w październiku.
Na drugiej pozycji utrzymały się usługi. Tutaj ogłoszeń także było mniej niż przed miesiącem. Spadek o 22 oferty dał w sumie firmom usługowym 12% udziału w rynku badanych ogłoszeń prasowych. Pierwszą trójkę najaktywniej rekrutujących branż zamyka branża finansów i bankowości. Jednoprocentowy wzrost dało temu sektorowi 27 ogłoszeń więcej.
Branża teleinformatyczna zanotowała w omawianym miesiącu największy spadek liczby ogłoszeń o 48 ofert. Jej udział procentowy w rynku ogłoszeń spadł do 9%, utrzymała jednak czwarte miejsce z poprzedniego badania.
oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources