Tydzień 52/2004 (20-26.12.2004)
2004-12-26 23:56
Przeczytaj także: Tydzień 51/2004 (13-19.12.2004)
- Bruksela zrezygnowała z ukarania Niemiec i Francji za kilkukrotne przekroczenie przez nie dopuszczalnej wysokości deficytu (limit jest na poziomie 3%PKB). Tym samym zawieszono postepowanie karne wobec tych krajów zapoczątkowane w 2003 roku.
- MFW i EBC wyrażaja opinie, że obecnie euro jest blisko stanu równowag w stosunku do dolara. Obecnie (w czwartek) za euro w N.J. trzeba płacić ponad 1,348USD. Mimo to kurs euro w stosunku do USD ciągle rośnie.
- W strefie euro w październiku spadła produkcja o 0,5% m/m (we wrzesniu wzrosła o 0,8% m/m)
- Bajkalfinansgroup (firma zarejestrowana w rosyjskim Twerze na dwa dni przed przetargiem) pupiła za 9,35 mld USD 76,79% akcji najwiekszej spółki wydobywczej Jukosa-Jugansknieftiegazu. Analitycy podejrzewali, że za ta instytucją finansowa kryją się interesy Gazpromu i że ta największa na świecie firma gazowa zamierza rozwinąć również produkcję ropy naftowej. Wiele wskazuje jednak na to, że operację przeprowadził rosyjski rząd.
- Po ubiegłorocznej amnestii podatkowej we Włoszech (z której wpływy znacznie przekroczyły rządowe prognozy), podobne rozwiazanie prawne zastosowane w Belgii, jednak dało to rezultaty poniżej oczekiwań.
- Niemcy mają w swoich rezerwach 3400 ton złota. Bundesbank zamierza do 2009 roku sprzedać ok. 600 ton, po 120 ton rocznie.
- W grudniu Airbus zyskał zamówienia na 80 sztuk samolotów z opcją na 100 dalszych. Pozwoli mu to zachować przewagę nad Boeingiem (315-320):285). Airbus-chluba europejskiej techniki lotniczej zdobył pierwszego klienta na samolot A350, który jest jeszcze w fazie projektowej, a w ostatnich dzniach hiszpański przewoźnik Air Europa zamówił 10 szt modeli A350-800 z opcją na dwa dalsze.
- Motorem gospodarki słowackiej będą w dalszym ciągu nowe zagraniczne inwestycje, szczególnie w motoryzacji. W 2007 roku Słowacja bedzie produkować 900 tys. aut, a w branży samochodowej bedzie pracować 55 tys. osób. W tym roku Słowacja zanotowała wzrost gospodarczy o 5,3%, przy inflacji 7,6% i bezrobociu 18,2%.
- W Rosji decyzją rządu stworzono koncern lotniczy, łaczący producentów samolotów wojskowych i cywilnych. Pod jednym kierownictwem (Zjednoczona Krajowa Kompania Lotnicza) będą produkowały sprzęt lotniczy tak znane firmy konkstrukcyjno-produkcyjne jak Iliuszyn, Tupolew, Jakowlew, Suchoj oraz Irkut.
- Komisja Europejska i Rosja uzgodniły, że gazowa magistrala pod Bałtykiem i druga nitka gazociągu jamalskiego powinny jednak powstać. Lecz pod znakiem zapytania jest możliwość sfinansowania obu tak drogich inwestycji.
- Włoski Fiat ma obecnie 7% udział w rynku europejskim. Teraz grozi amerykańskiemu koncernowi GM procesem, jesli ten nie zrealizuje umowy z roku 2000, kiedy to zobowiązał sie on do nabycia udziałów Fiat Auto.
- France Telecom po wprowadzeniu międzynarodowych norm ksiegowania (IFRS) poinformował, że teraz jego zadłużenie wzrosło o 9,3 mld euro do 57 mld euro.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
NIECO INFORMACJI O DEFICYTACH I CO DALEJ Z KURSAMI WALUT?
Kurs złotego oraz indeksy giełdowe rosną, a na polski rynek napływa kapitał zagraniczny, w dużym stopniu spekulacyjny. Jeśli na rynku nie pojawi się jakieś nowe, zaskakujące wydarzenie, to w ciagu najbliższego okresu kurs euro spadnie poniżej 4 zł, a kurs USD spadnie poniżej 3 zł. Przewiduje się też, że obecny kurs euro/USD zmieni sie z obecnego 1,348USD do 1,37. Ta sytuacja na polskim rynku coraz bardziej sprzyja wzrostowi importu i wzrostowi konkurencyjności importowanych produktów wobec produktów krajowych. Ta sytuacja jest także coraz mniej korzystna dla naszych eksporterów, bo zmniejsza opłacalność transakcji, oraz zmniejsza tempo rozwoju eksportu w innych branżach. Szczególnie warty podkreślenia jest niekorzystny wpływ obecnej sytuacji na polski eksport, bo właśnie on był w ostatnich dwóch latach głównym czynnikiem pobudzajacym wzrost gospodarczy. Ten problem wydawać się może znacznie bardziej poważny, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że jeszcze w II połowie pierwszego kwartału bieżącego roku kurs euro był na poziomie 4,9 złotego...
Komisja Europejska opublikowała opinię o postępach unijnych krajów w sprawie obniżania deficytu budżetowego. Pochwaliła skuteczność zastosowanych środków w Czechach, na Malcie, w Polsce, i na Słowacji. W tych krajach w roku ubiegłym deficyt budżetowy przekroczył 3% i poszczególne kraje były zobowiazane do przedstawienia w Brukseli swoich planów w tym zakresie. Teraz KE przedstawiła swoją opinie na koniec 2004 roku. Doprowadzenie tych wskaźników do wymaganego w Unii poziomu deficytu (3%PKB) w opinii KE jest możliwe w terminie: do 2005 r. na Cyprze, do 2006 r. na Malcie, do 2007 r. na Słowacji i w Polsce, oraz do 2008 r. w Czechach. Ta opinia jest równoznaczna z zawieszeniem postępowania karnego stosowanego wobec tych unijnych krajów. Według Komisji Europejskiej postępy naprawcze w tej dziedzinie nie są zadowalające w Grecji i na Węgrzech.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy