eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyOlimpiada 2012 da rekordowe wydatki konsumpcyjne

Olimpiada 2012 da rekordowe wydatki konsumpcyjne

2011-07-22 12:54

Olimpiada 2012 da rekordowe wydatki konsumpcyjne

Główne wnioski z Raportu © fot. mat. prasowe

Przyrost wydatków konsumpcyjnych w ciągu siedmiu tygodni przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Londyn 2012 osiągnie, jak się przywiduje, najwyższy poziom kiedykolwiek odnotowany w kraju gospodarzy igrzysk: 750 mln funtów szterlingów. Według raportu Visa Europe, ogłoszonego z okazji 25-tej rocznicy ogólnoświatowego sponsoringu olimpijskiego organizacji Visa, ten rekordowy bodziec spowoduje zasilenie gospodarki brytyjskiej ogólną kwotą 5,1 mld funtów w okresie do 2015 r.

Przeczytaj także: Visa Europe: płatności kartami I kw. 2010

Według raportu, zatytułowanego "Złota szansa: Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Londyn 2012 i ich wpływ na gospodarkę", w szczytowym okresie trzech tygodni pomiędzy ceremoniami otwarcia i zakończenia przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich brytyjską gospodarkę zasili dodatkowa kwota wydatków o wartości 621 mln funtów. Dojdzie do tego dalszych 129 mln funtów w trakcie Igrzysk Paraolimpijskich, co w sumie da 750 mln funtów w całym okresie tych siedmiu tygodni, czyli 18,5% więcej niż kwota, jakiej należałoby oczekiwać w tym okresie, gdyby nie odbywały się wówczas Igrzyska.

Długookresowy efekt spodziewany po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich to łączna kwota 5,1 mld funtów szterlingów wspierająca brytyjską gospodarkę w okresie do 2015 r. Stanowi to ok. 3,5% ogólnego przyrostu dochodu narodowego kraju prognozowanego na lata 2013–2015.

Dane Visa o wydatkach w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich

Raport został sporządzony na podstawie faktycznych, historycznych danych o wydatkach użytkowników kart Visa w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Turyn 2006, Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Pekin 2008, Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Vancouver 2010 oraz Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej 2010: przeprowadzono również dokładną analizę informacji gospodarczych z czasu poprzednich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.

Dzięki tym danym możliwe było opracowanie modelu ekonometrycznego przewidującego, jak Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 wpłyną na wydatki konsumpcyjne zarówno turystów, jak i mieszkańców Wielkiej Brytanii. Raport, który skupia uwagę na tych właśnie wydatkach – i nie zajmuje się dodatkowymi korzyściami gospodarczymi, jak np. pobudzenie działalności budowlanej czy też długookresowe skutki rozwoju infrastruktury – stanowi wyjątkowe źródło informacji o wpływie wywieranym na gospodarkę przez wydatki konsumpcyjne jako takie, z pominięciem oddziaływania innych czynników.

Raport wykorzystuje rzeczywiste dane o kwotach wydawanych w krajach organizujących w przeszłości Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie oraz inne ważne imprezy sportowe co – w połączeniu z faktem, że na płatności kartami Visa w Wielkiej Brytanii przypada jeden funt z każdych czterech tam wydawanych – daje niezrównaną wiedzę o przewidywanej wielkości i strukturze wydatków Brytyjczyków i ich gości w okresie Igrzysk Olimpijskich w 2012 r.

Główne wnioski z Raportu

Korzystny wpływ na gospodarkę będzie przede wszystkim efektem przyjazdu do Wielkiej Brytanii ogromnych rzesz turystów. Przewiduje się, że wydadzą oni w ciągu całego siedmiotygodniowego okresu Igrzysk Olimpijskich 709 mln funtów, a więc znacznie więcej niż zagraniczni goście wydawali podczas poprzednich Igrzysk. W przypadku Sydney (2000 r.) i Aten (2004 r.) stanowiły one ok. połowę kwoty prognozowanej obecnie dla Wielkiej Brytanii; w Pekinie w 2008 r. osiągnęły szacowany poziom 150 mln dolarów (93 mln funtów szterlingów) w porównywalnym okresie trzech tygodni. Wyższą wartość przewidywaną dla Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 można przypisać korzystnemu położeniu Londynu w Europie i w stosunku do innych czołowych rynków międzynarodowych, skutkującemu zwiększoną liczbą potencjalnych gości oraz wyższym kosztom pobytu w Londynie.

fot. mat. prasowe

Główne wnioski z Raportu

Główne wnioski z Raportu

Jak się przewiduje, wydatki konsumpcyjne samych Brytyjczyków wzrosną w całym okresie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich o łączną kwotę 41 mln funtów, co stanowi kolejne osiągnięcie – zazwyczaj bowiem wydatki konsumentów krajowych spadają w trakcie Igrzysk. Autorzy raportu przypisują to zjawisko efektowi zmiany zachowań konsumpcyjnych Brytyjczyków, odchodzących od tradycyjnych wzorców w okresie letnim, w którym teraz „wstąpi w nich duch olimpijski” – czego przejawem będą m.in. zwiększone zakupy w supermarketach przed kibicowaniem olimpijczykom przy telewizorze. Ten rodzaj wydatków związanych z dobrym nastrojem (tzw. feel-good spending) znany już jest w Wielkiej Brytanii z okresu poprzednich Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej 2010 r.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: