Rozwija się rynek usług medycznych w Polsce
2011-07-25 12:05
Przeczytaj także: Prywatna opieka medyczna w 2009 r.
W przyszłości, największy potencjał na rynku dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, będzie w segmencie szpitalnym oraz w ambulatoryjnym. Ten pierwszy, obecnie pozostaje domeną sektora publicznego, i tylko niewielki odsetek wpływów – 3% , co daje kwotę 358 mln zł - pochodzi z prywatnych kieszeni. Aby rozwinąć ten rynek i zwiększyć dopływ prywatnych pieniędzy, konieczne będzie uwzględnienie interesów wielu stron: decydentów politycznych, szpitali i ich właścicieli oraz samych pacjentów. Paradoksalnie, na zmianie systemu mogą skorzystać wszyscy. Szpitale, ponieważ znajdą dodatkowe źródło finansowania i zyskają nowe możliwości rozwoju.
Budżet państwa, gdyż zostanie odciążony z tytułu wydatków na opiekę medyczną, a sami pacjenci, niezależnie od tego czy posiadają dodatkowe ubezpieczenie czy nie, będą mogli szybciej skorzystać ze świadczeń medycznych.
fot. mat. prasowe
Wzrost wynagrodzeń i dochodów do dyspozycji ludności oraz Odsetek gospodarstw domowych, które skorz
Wzrost wynagrodzeń i dochodów do dyspozycji ludności oraz Odsetek gospodarstw domowych, które skorzystały z abonamentów w 2008 roku
Potencjał rynku ubezpieczeń zdrowotnych i abonamentów medycznych będzie zależał w głównej mierze od podjętych rozwiązań systemowych i w pewnym stopniu od czynników wewnętrznych. Istotnym czynnikiem rozwoju rynku byłyby zachęty podatkowe jak np. możliwość finansowania zdrowotnych ubezpieczeń grupowych przez ZFŚS (Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych).
„Potencjał rynku ubezpieczeń zdrowotnych i abonamentów medycznych jest po części warunkowany rozwiązaniami systemowymi. Istotnym czynnikiem rozwoju rynku byłyby zachęty podatkowe lub quasi-podatkowe jak np. możliwość finansowania zdrowotnych ubezpieczeń grupowych przez ZFŚS. Możliwy jest również rozwój w oparciu o istniejące ramy prawne. W takim wariancie rynek w dużej mierze będzie zależał od tego czy pojawi się firma potrafiąca zintegrować stronę podażową i zapewnić masową dystrybucję ” – podsumowuje Szymon Goc z Deloitte.
![Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens? [© whitelook - Fotolia.com] Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prywatna-opieka-medyczna/Prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-jaki-ma-sens-254686-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl