Koniunktura przemysłowa VII 2011
2011-07-25 13:47
![Koniunktura przemysłowa VII 2011 Koniunktura przemysłowa VII 2011](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/handel/Koniunktura-przemyslowa-VII-2011-73023-200x133crop.jpg)
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2011
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w lipcu oceniany jest pozytywnie, choć nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu i przed rokiem. Wpływ na to mają mniej optymistyczne od formułowanych w czerwcu prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej, a także aktualne oceny portfela zamówień. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest mniej niekorzystnie niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się optymistyczne oceny produkcji budowlano-montażowej.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w lipcu oceniany negatywnie, gorzej niż w ubiegłym miesiącu oraz przed rokiem. Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są nieco bardziej pesymistyczne niż w czerwcu. Przedsiębiorcy odczuwają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są nieco bardziej negatywne od formułowanych w czerwcu.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
1. Przetwórstwo przemysłowe
W lipcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się podobnie jak przed miesiącem na poziomie plus 3. W czerwcu i lipcu poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16%. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana.
Oceny ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach dużych są korzystne, choć nieco gorsze niż w czerwcu. Wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji jest mniejszy niż przed miesiącem. Optymistyczne prognozy są również ostrożniejsze od formułowanych w czerwcu. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Poziom należności rośnie nieco wolniej niż w czerwcu. Przedsiębiorcy terminowo regulują bieżące zobowiązania finansowe, ale korzystne przewidywania w tym zakresie są ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy jednostek dużych sygnalizują możliwość niewielkich redukcji zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano w czerwcu.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl