Trojany LockScreen blokują Windowsa
2011-07-27 09:48
Efekt działania LockScreena - dostęp do Windowsa został zablokowany. © fot. mat. prasowe
Laboratorium antywirusowe firmy ESET poinformowało o rosnącej liczbie infekcji zagrożeniami komputerowymi z rodziny LockScreen. Te groźne konie trojańskie po przedostaniu się na dysk komputera skutecznie blokują dostęp do systemu Windows, wyświetlając okno, którego nie sposób zamknąć i którego zawartość może wywołać niesmak.
Przeczytaj także: PandaLabs: zagrożenia internetowe II kw. 2011
Konie trojańskie, oznaczane przez laboratorium antywirusowe firmy ESET jako LockScreen, zaraz po zagnieżdżeniu się w systemie tworzą w rejestrze wpisy, dzięki którym mogą blokować aktywność użytkownika i uruchamiać się każdorazowo przy starcie Windowsa. Dodatkowo, niektóre wersje LockScreena usuwają wybrane pliki systemowe lub ukrywają pasek zadań. Najbardziej dotkliwym dla użytkownika skutkiem aktywności zagrożenia jest wyświetlanie okna, które blokuje dostęp do systemu operacyjnego, a przez to uniemożliwia korzystanie z komputera. Okno to zawiera informację, zwykle w języku rosyjskim, która poucza ofiarę LockScreena, że jedynym sposobem na odblokowania komputera jest podanie specjalnego klucza. Aby go jednak zdobyć należy przesłać wiadomość tekstową SMS na podany w treści komunikatu numer telefonu. Jak można się domyślić, wiadomość taka nie będzie należała do najtańszych. Wybrane wersje LockScreena w oknie blokującym dostęp do systemu wyświetlają również zdjęcie o charakterze pornograficznym lub kierują do witryny z identyczną zawartością.Jak zabezpieczyć się przed LockScreenem? Według Witolda Gerstendorfa z firmy antywirusowej ESET, wielu kłopotów z wirusami można uniknąć nie tylko stosując oprogramowanie ochronne, ale również kierując się podczas korzystania z sieci zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania. Co jednak, gdy system operacyjny zostanie zainfekowany LockScreenem?
Przede wszystkim nie panikować i nie płacić cyberprzestępcom. Warto natomiast, korzystając z innego komputera, poszukać w sieci informacji na temat kodu i podanego w informacji numeru telefonu. W Internecie można bowiem odnaleźć klucze odblokowujące niektóre warianty zagrożeń z rodziny LockScreen – mówi Witold Gerstendorf, analityk zagrożeń w firmie ESET.
fot. mat. prasowe
Efekt działania LockScreena - dostęp do Windowsa został zablokowany.
Zagrożenia z rodziny LockScreen są wykrywane przez aplikacje antywirusowe i pakiety bezpieczeństwa, m.in. te produkowane przez firmę ESET. Osoby, które nie korzystają z żadnego programu zabezpieczającego, a obawiają się o bezpieczeństwo swojego systemu operacyjnego, mogą bezpłatnie pobrać z sieci testową wersję jednego z takich programów.
Przeczytaj także:
Mniej ataków hakerskich na polskie firmy. Nanocore zdetronizował Emotet
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl