Spam w VI 2011 r.
2011-07-28 12:57
Wiadomość typu SPAM © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Spam w V 2011 r.
Spam na świeczniku
Spam a prawo
Microsoft nadal walczy z RustockiemBen
Niedawno firma Microsoft zwarła szyki z amerykańskimi organami ścigania, podpisując tym samym, jak się okazało, wyrok śmierci na botnet spamowy Rustock.
Pisaliśmy już o tym w raporcie spamowym za marzec. W skrócie, centra kontroli tego botnetu zostały zamknięte 16 marca i przez następne kilka dni miał miejsce znaczny spadek ilości spamu.
Jednak Microsoft postanowił pójść dalej. Wpis na blogu tej firmy z 6 czerwca informuje, że Microsoft opublikował ogłoszenia w rosyjskich gazetach Delevoy Petersburg oraz The Moscow News skierowane do obywateli rosyjskich podejrzanych o stworzenie i administrację Rustocka. Microsoft poinformował, że wszczął postępowanie sądowe w Stanach Zjednoczonych przeciwko niezidentyfikowanym sprawcom działającym w Sieci pod nickiem Cosma2k. Firma wyjaśniła, że wykorzystując określone adresy IP oraz domeny sprawcy stworzyli botnet, który został wykorzystany do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do komputerów osób trzecich, naruszenia praw własności intelektualnej, rozpowszechniania niechcianej korespondencji za pośrednictwem masowych wysyłek, wyrządzając szkody zarówno firmie Microsoft, jak i innym nieokreślonym podmiotom. Microsoft domaga się zablokowania dostępu do tych adresów IP i domen oraz zamknięcia botnetu. Ponadto, osoby pozywające zwróciły się do sądu o podjęcie innych stosownych kroków.
W swoim ogłoszeniu Microsoft nie wymienił nazwisk osób podejrzanych o związki z botnetem Rustock. Można je jednak znaleźć na stronie noticeofpleadings.com, którą Microsoft stworzył jako platformę dla publikacji związanych z Rustockiem.
W ogłoszeniu Microsoft ostrzega również, że jeżeli pozwani nie stawią się w sądzie, wyrok zostanie automatycznie wydany na korzyść strony pozywającej. Na blogu możemy ponadto przeczytać, że firma będzie nadal “ścigała” sądownie organizatorów botnetu, jeżeli nie stawią się w sądzie, włączając w to wszczęcie dochodzenia sądowego w Rosji.
Życzymy kolegom z Microsoftu powodzenia. Nic nie jest w stanie powstrzymać pozostających na wolności twórców botnetów przed stworzeniem kolejnej, potężnej sieci. Pod tym względem działania Microsoftu są logiczne – samo zamknięcie centrów kontroli nie wystarczy, aby wyeliminować botnety. Trzeba podjąć wszelkie możliwe środki, aby uniemożliwić cyberprzestępcom stworzenie nowego botnetu
Legislacja w Japonii
W naszych raportach spamowych regularnie informujemy o inicjatywach legislacyjnych dotyczących spamu podjętych w różnych krajach. Każda przyjęta ustawa stanowi krok milowy w walce ze spamem.
W czerwcu japoński parlament uchwalił ważną ustawę, zgodnie z którą tworzenie, dystrybucja, zakup i przechowywanie szkodliwych programów, jak również dystrybucja spamu pornograficznego, stanowi przestępstwo.
Inicjatywa ta odbiła się głośnym echem w mediach.
Głośne sprawy w Rosji
Jak na razie w Rosji nie istnieją żadne ustawy antyspamowe, mimo że, jak na ironię, kilku największych na świecie spamerów rezyduje właśnie w tym kraju.
Jednak brak regulacji prawnych nie przeszkodził rosyjskim organom ścigania w podjęciu wysiłków schwytania osób odpowiedzialnych za masowe wysyłki i wniesieniu przeciwko nim oskarżeń... z tytułu innych przestępstw.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl