Polacy a władze lokalne i samorząd
2011-07-29 09:52
Polacy o samorządzie © fot. mat. prasowe
Polacy chcą uczestniczyć w funkcjonowaniu swojej społeczności lokalnej i angażować się w jej sprawy a także potrzebują zmian w prawie, które zwiększą ich udział w samorządzie poprzez dostarczenie odpowiednich narzędzi wpływu - wynika z raportu opracowanego na podstawie badań zrealizowanych na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP przez OBOP.
Przeczytaj także: Polskie metropolie w opinii KPP
Polacy o samorządzie54% Polaków towarzyszy poczucie braku wpływu na sprawy swojej społeczności lokalnej są to najczęściej osoby niezainteresowane polityką, emeryci oraz badani w wieku 60 lat i więcej. Ponadto są to badani z wykształceniem podstawowym oraz zamieszkujący region wielkopolski. 40% badanych czuje, że wpływ taki posiada. Chęć posiadania takiego wpływu badani wyrażają, deklarując gotowość do wzięcia udziału w wyborach samorządowych. 61% Polaków wzięłoby w nich udział. Istotą samorządu i samorządności jest to, że mieszkańcy chcą i mogą mieć wpływ na swoją społeczność. W tym kontekście uzasadnionym wydaje się być zaproponowanie mieszkańcom takich rozwiązań które zwiększą ich udział w samorządzie i zaktywizują ich do działania na rzecz własnej miejscowości własnej wspólnoty lokalnej.
fot. mat. prasowe
Polacy o samorządzie
fot. mat. prasowe
Czy, Pana(i) zdaniem, ludzie tacy jak Pan(i) mają wpływ na sprawy swojego miasta, gminy?
Polacy o swoich władzach lokalnych
Co trzeci badany dobrze ocenia swoje władze lokalne. Jednak aż połowa respondentów stwierdza, że po wyborach władze nie spełniają ich oczekiwań. Relatywnie częściej zadowoleni ze swoich władz są mieszkańcy wsi niż miast. Zdecydowana większość bo aż trzy czwarte badanych jest zdania, że dla
funkcjonowania i rozwoju miejscowości, w której mieszkają ważna jest działalność radnych.48% Polaków twierdzi, że po wyborach władze lokalne nie spełniają ich oczekiwań. 33% Badanych dobrze ocenia swoje władze pod tym względem. 75% respondentów uważa, że działalność radnych jest ważna dla funkcjonowania i rozwoju ich społeczności.Co ciekawe wśród osób niezadowolonych ze swoich władz, rzadziej niż wśród ogółu badanych obserwujemy gotowość do uczestnictwa w wyborach samorządowych.
Przeczytaj także:
Co trzeci Polak przewidział, że pandemia nie skończy się w 2021 roku
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Polacy, wybory samorządowe, badania Polaków, samorządy, samorząd lokalny, władze lokalne