Polacy a władze lokalne i samorząd
2011-07-29 09:52
Przeczytaj także: Polskie metropolie w opinii KPP
Mieszkańcy doceniają znaczenie działalności radnych dla funkcjonowania i rozwoju swojej miejscowości, co w połączeniu z narzędziami wzmacniającymi udział mieszkańców w samorządzie może korzystnie wpłynąć na działalność lokalnych władz a pośrednio na poziom zadowolenia z nich. Może mieć to istotne znaczenie zwłaszcza w kontekście sporego niezadowolenia społecznego z dotychczasowej działalności organów wykonawczych władzy lokalnej.
fot. mat. prasowe
Polacy o swoich władzach lokalnych
Polacy o swoich władzach lokalnych
Polacy o swoim udziale w społeczności lokalnej
Polacy chcą uczestniczyć w funkcjonowaniu swojej społeczności lokalnej i angażować się w jej sprawy. Nie tylko przy pomocy urn wyborczych ale również poprzez instrument, jakim są konsultacje społeczne.W grupie osób, które do tej pory nie brały udziału w konsultacjach społecznych, gotowość do uczestnictwa w nich jest tylko nieco mniejsza niż wśród ogółu badanych. Dokładnie połowa przedstawicieli tej grupy (50%) deklaruje, że weźmie udział w konsultacjach, jeśli takowe będą prowadzone na terenie ich miasta lub gminy. To o 6 punktów procentowych mniej niż wśród ogółu.
fot. mat. prasowe
81% Polaków jest zdania, że konsultacje społeczne powinny być realizowane nawet jeśli spowoduje to wydłużenie czasu realizacji inwestycji bądź podjęcia jakiejś decyzji.Podobnie jak w przypadku chęci uczestnictwa w konsultacjach społecznych również gotowość do przekazywania darowizn silnie związana jest z kwestią poczucia wpływu mieszkańców na sprawy swojej społeczności lokalnej. 18% Badanych skłonnych byłoby przekazywać darowizny w celu do finansowania realizacji wybranych lokalnych spraw, ważnych dla społeczności. Niechęć do takiej formy wsparcia wyraziło 63% badanych.
fot. mat. prasowe
Darowizny na dofinansowanie realizacji wybranych lokalnych spraw
Darowizny na dofinansowanie realizacji wybranych lokalnych spraw
![Co trzeci Polak przewidział, że pandemia nie skończy się w 2021 roku [© pixabay.com] Co trzeci Polak przewidział, że pandemia nie skończy się w 2021 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pandemia/Co-trzeci-Polak-przewidzial-ze-pandemia-nie-skonczy-sie-w-2021-roku-242464-150x100crop.jpg)
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl