Studia za granicą to atut na rynku pracy
2011-08-03 10:19
Przeczytaj także: Wybór uczelni: czym kierują się polscy studenci?
Studenci zapytani o przyczynę takiego stanu rzeczy najczęściej narzekali na niewłaściwy system nauczania na polskich uczelniach. Niemal 68 proc. respondentów odpowiadało, że wiedza, którą wynoszą z zajęć jest zbyt teoretyczna. Zupełnie inaczej niż uczelnie brytyjskie czy amerykańskie, polskie szkoły wyższe przekazują encyklopedyczną wiedzę, która nie ma zastosowania w codziennej pracy. Zbyt mało jest zajęć, podczas których studenci uczą się stosować teorię w praktyce. Niewielu mniej respondentów (67 proc.) odpowiadało że pracodawcy nie chcą przyjmować absolwentów, którzy nie mają doświadczenia zawodowego.
fot. mat. prasowe
Dlaczego polscy pracodawcy mówią, że absolwenci są nieprzygotowani do pracy zawodowej?
– Jako pełnowartościowe możemy uznać tylko doświadczenie zdobyte podczas pracy w firmach, gdzie młodzi ludzie mogą skonfrontować się z rzeczywistymi oczekiwaniami bardzo konkurencyjnego rynku. Szukamy kandydatów, którzy łączą wymagające studia na najlepszych uczelniach, zarówno polskich, jak i zagranicznych, z doświadczeniem zawodowym pozyskanym w ich trakcie na praktykach i stażach – wyjaśnia Bartłomiej Owczarek z Goldenberry – Uczelnie oczywiście mogą w większym lub mniejszym stopniu pomagać swoim studentom w zdobywaniu tych ostatnich, przy czym przewagę na pewno mają tu uczelnie zagraniczne. Ważny jest również elastyczny system zajęć na uczelni, pozwalający połączyć edukację ze zdobywaniem pierwszych doświadczeń zawodowych.
Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Polish Open University pokazały również, że w opinii studentów najbardziej wartościowy na rynku pracy jest absolwent z dyplomem brytyjskiej uczelni. Oczywiście nie wszyscy studenci mogą sobie pozwolić na studiowanie za granicą. – Osoby, które z różnych powodów nie chcą wyjeżdżać za granicę na studia nie muszą wcale ograniczać się do polskiego dyplomu. POU umożliwia zdobycie dyplomu prestiżowej brytyjskiej szkoły wyższej, tu w Polsce. Co więcej, studia prowadzone są po polsku. - mówi Krzysztof Bartosik z Polish Open University.
fot. mat. prasowe
Dlaczego polscy pracodawcy mówią, że absolwenci są nieprzygotowani do pracy zawodowej?
Informacje o badaniu
Badanie na zlecenie Polish Open Universtiy zrealizowane zostało przez Instytut Badania Opinii Homo Homini w lipcu 2011 roku na losowej próbie polskich maturzystów (rocznik 2011) oraz studentów (I i II rok studiów). Wielkość próby to 1100 osób, błąd oszacowania wynosi 3 proc. poziom ufności 95 proc. badanie zrealizowane zostało metodą CATI (standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl