Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2011 r.
2011-08-07 00:25
Według najnowszego raportu M&A Index Kancelarii Allen & Overy, skłonność nabywców do dokonywania wrogich przejęć, aby osiągnąć cele strategiczne, świadczy o ograniczonej liczbie podmiotów mogących być przedmiotem zainteresowania. W skali globalnej wartość wrogich przejęć publicznych wzrosła siedmiokrotnie, a ich liczba zwiększyła się o 133% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć w Polsce i na świecie w 2010 r.
W Europie Środkowo-Wschodniej w centrum uwagi pozostają projekty energetyczne. Polski rynek fuzji i przejęć jest prężny jeśli chodzi o wielkość transakcji i dominuje w regionalnej działalności poza Rosją. W pierwszym półroczu tego roku został odnotowany wzrost wartości transakcji o 52% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Najbardziej aktywne sektory to: energetyczny, telekomunikacyjny, spożywczy i handlu detalicznego. Równocześnie rośnie zainteresowanie sektorem finansowym dzięki przeświadczeniu, że organy regulacyjne w całym regionie stają się coraz bardziej spokojne jeżeli chodzi o nowych uczestników tego sektora."Polski rynek fuzji i przejęć jest obecnie obok rosyjskiego najbardziej dynamiczny w regionie. W I półroczu 2011 r. odnotowaliśmy znaczący wzrost wartości transakcji spowodowany dużymi przejęciami o niespotykanej dotąd skali na polskim rynku. Sprzedaż Polkomtela jest jedną z największych i technicznie najbardziej skomplikowanych transakcji na rynku fuzji i przejęć od lat. Podobnie sprzedaż Emitela, która była największą transakcją z udziałem funduszu private equity w Polsce i Kamisu były transakcjami o rzadko spotykanej poprzednio skali” - komentuje Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze Allen & Overy.
Raport M&A Index przedstawia pełny obraz sytuacji na światowym rynku M&A. Jest on opatrzony komentarzem partnerów kancelarii Allen & Overy i poparty niezależnie zleconymi badaniami na temat liczby i wartości globalnych transakcji fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2011 roku o wartości ponad 100 mln USD. Poniżej przedstawiamy najciekawsze spostrzeżenia raportu:
- W I półroczu 2011 roku nastąpił 59% wzrost wartości i 15% wzrost liczby transakcji transgranicznych w porównaniu do I półrocza 2010 roku. Wzrost wartości i liczby krajowych przejęć i fuzji wyniósł odpowiednio zaledwie 9% i 3%, a transakcje transgraniczne stanowiły 52% wartości wszystkich transakcji w I połowie 2011 roku.
- Sektor technologii mediów i telekomunikacji (TMT). Rynek TMT wykazuje zwiększoną aktywność. Rośnie zainteresowanie nabywców transakcjami strategicznymi, których siłą napędową są inwestycje i przejęcia w obszarach związanych z aplikacjami społecznościowymi, technologią cloud computing, półprzewodnikami dla urządzeń mobilnych i oprogramowaniem finansowym.
- Usługi finansowe. Nadal brakuje dobrowolnych przejęć i fuzji w sektorze usług finansowych, a transakcje transgraniczne w Europie występują stosunkowo rzadko. Rynki, takie jak Bliski Wschód, Chiny, Daleki Wschód i Azja Południowa, mają środki, które mogłyby zainwestować, ale europejski sektor usług finansowych nie jest ich atrakcyjnym celem, gdy patrzy się na niego w kontekście szybko rozwijających się rynków, takich jak Brazylia czy Singapur.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia: polski rynek IT ma duży potencjał
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć