Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2011 r.
2011-08-07 00:25
Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć w Polsce i na świecie w 2010 r.
- Rynek private equity. Nabywcy na rynku private equity coraz częściej starają się udaremniać aukcje, negocjując możliwość dokładnego zbadania celu inwestycji czy okres wyłączności dla opracowania oferty. Sprzedający coraz chętniej zgadzają się na atrakcyjną (i możliwą do przeprowadzenia) transakcję w oparciu o prawo pierwokupu, jeśli można w ten sposób uniknąć potencjalnie żmudnego i czasochłonnego procesu sprzedaży aukcyjnej.
- Sektor energii i surowców naturalnych. Niepewność dotycząca transakcji wynikająca ze zmian w regulacjach na rynkach rozwiniętych oraz ryzyka politycznego na rynkach wschodzących może osłabić aktywność w III i IV kwartale 2011 r. Utrzyma się popyt na aktywa w obszarach niekonwencjonalnych źródeł energii, takich jak gaz ziemny i łupkowy, których zaletą jest niska emisja dwutlenku węgla. Duże zasoby i stabilne ceny stymulują aktywność na tym rynku, choć węgiel nadal cieszy się popularnością, szczególnie wśród nabywców z Indii, gdzie stabilność dostaw jest nadal czynnikiem decydującym.
- Firmy japońskie zaczęły poszukiwać możliwości rozmieszczenia swojej produkcji w różnych miejscach, w szczególności za granicą, aby zdywersyfikować w ten sposób ryzyko. Być może doprowadzi to do dalszego wzrostu liczby przejęć i fuzji, koncentrujących się na transakcjach zagranicznych.
Andrew Ballheimer, partner w dziale korporacyjnym kancelarii Allen & Overy w Londynie, stwierdził: „Otoczenie, w jakim dokonywane są transakcje, jest nadal trudne i nie ma wątpliwości, że niepewność wpłynęła na aktywność środowiska w ostatnich trzech miesiącach, po dobrym początku roku. Skłonność firm do dokonywania wrogich przejęć świadczy o sile rynku, na którym znajduje się ograniczona liczba podmiotów, które mogą być celem zainteresowania. To właśnie brak takich celów, szczególnie na rynkach krajowych, zmusza firmy do przekraczania granic w poszukiwaniu możliwości realizacji strategicznych lub przekształceniowych transakcji na dużą skalę.”
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia: polski rynek IT ma duży potencjał
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć