Walne zgromadzenia I-VI 2011
2011-08-08 00:12
Przeczytaj także: Prawa akcjonariuszy spółek publicznych będą większe
Nowelizacja ksh wprowadziła istotną zmianę dla akcjonariuszy – wprowadziła tzw. record date i zniosła blokowanie akcji na potrzeby uczestnictwa w WZ. Zrezygnowano z rozwiązania, że w walnym zgromadzeniu uczestniczy i głosuje ten, kto posiada akcje danej spółki w dniu WZ i wprowadzono praktyczne podejście wprowadzając tzw. record date (dzień rejestracji uczestnictwa w WZ). Podstawą do uczestnictwa w WZ jest posiadanie na koniec tego dnia na rachunku akcji danej spółki (na 16 dni kalendarzowych przed datą WZ. Może być to dowolny dzień, również dzień świąteczny) oraz zgłoszenie żądania o wydanie zaświadczenia w określonym terminie (nie później niż w pierwszym dniu powszednim po rekord date).
Należy przy tym pamiętać o cyklu rozrachunkowym, który dla transakcji sesyjnych z rynku regulowanego (czyli dla transakcji zawieranych na sesji giełdowej) wynosi 3 dni robocze – co oznacza, że aby posiadać akcje na rachunku w danym dniu należy zawrzeć odpowiednią transakcję co najmniej na 3 dni robocze wcześniej.
Już na dwa dni robocze (lub później) przed record date, akcjonariusz może natomiast zbyć akcje na sesji giełdowej, zachowując prawo do udziału w WZ.
Dzięki takiemu rozwiązaniu akcjonariusze nie blokują sobie możliwości obrotu posiadanymi przez siebie akcjami, czekając od ogłoszenia przez spółkę informacji o dacie WZ do jego odbycia.
Ogłoszenie o zwołaniu walnego zgromadzenia jest dokonywane przez spółkę w raporcie bieżącym i publikowane na jego stronie internetowej nie później niż 26 dni przed WZ. W 16 dniu przed datą WZ przypada tzw. rekord date – każdy akcjonariusz posiadający na rachunku papierów wartościowych na koniec tego dnia akcje danej spółki będzie uprawniony do żądania otrzymania zaświadczenia o prawie uczestnictwa w WZ. Istotne jest, że record date może przypadać w dowolny dzień, w tym również świąteczny.
Rola KDPW
Zmiany Kodeksu spółek handlowych, wprowadzone w 2009 roku, wyznaczyły nową rolę dla Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, który stał się nowym podmiotem uczestniczącym w procesie obsługi walnych zgromadzeń. KDPW, poza udostępnieniem wykazu akcjonariuszy zarejestrowanych na WZ, udostępnia spółkom specjalny, bezpieczny serwis internetowy służący do przekazywania informacji związanych z walnym zgromadzeniem.
Za jego pomocą strony internetowej spółka może m.in.: wprowadzić dane o WZ, modyfikować je, anulować zgłoszenia oraz pobierać dane zawierające wykaz akcjonariuszy mających prawo do udziału w WZ.
Zgodnie z zapisami Kodeksu spółek handlowych lista uprawnionych ze zdematerializowanych akcji na okaziciela, którzy zarejestrują się do udziału w WZ (złożą żądanie o wydanie zaświadczenia o prawie uczestnictwa w WZ u swojego brokera), jest udostępniana spółce przez KDPW na tydzień przed datą WZ.
Przeczytaj także:
Obowiązek informacyjny w spółce publicznej
![Obowiązek informacyjny w spółce publicznej [© freshidea - Fotolia.com] Obowiązek informacyjny w spółce publicznej](https://s3.egospodarka.pl/grafika/obowiazek-informacyjny/Obowiazek-informacyjny-w-spolce-publicznej-IvEZM7.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
walne zgromadzenie, spółki giełdowe, walne zgromadzenie spółki publicznej, spółki publiczne