Polska: wydarzenia tygodnia 31/2011
2011-08-07 11:25
Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 30/2011
- Po obniżkach ratingu dla Stanów Zjednoczonych, a także dla kilku krajów strefy euro warto podkreślić, że polski rating pozostał na niezmiennym poziomie. Jest on też wyższy niż ratingi Włoch i Hiszpanii. Konsekwencją jest m.in. stabilna perspektywa dla polskich papierów dłużnych. W obecnej sytuacji na światowych rynkach Polska przedłużyła umowę z MFW i powiększyła tzw. elastyczną linię kredytową do 30 mld USD. Świadczy to, że MFW uznaje nas jako kraj o solidnych fundamentach gospodarczych, które prowadzą odpowiedzialną politykę gospodarczą.
- Według JP Morgan wzrost polskiej gospodarki w 2011 roku wyniesie 4 proc. (wcześniejsza prognoza -4,2 proc.).
- Według Ministerstwa Gospodarki przez internet założono już 11 tys. firm, z czego 10 tys. prowadzi już działalność gospodarczą. To efekt pierwszego miesiąca działalności Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
- Spada liczba rejestrowanych samochodów, w lipcu zarejestrowano o 5 proc. mniej aut licząc r/r. W innych unijnych krajach: w Niemczech wzrost o 10 proc. r/r, a we Francji spadek o 5 proc. r/r.
- Agencja Standard & Poor's utrzymała rating dla Polski na niezmienionym poziomie. Potwierdziła też prognozę tegorocznego PKB na poziomie 4 proc. Ekonomiści z S&P liczą na to, że inwestycje, zwłaszcza w infrastrukturę, będą stanowić ważny bodziec dla wzrostu gospodarczego w krótkim okresie, a rząd szybko wprowadzi niezbędne reformy.
- Negatywne doświadczenia powinny uczyć. Takim doświadczeniem powinna być przygoda z budową odcinka autostrady A2 przez chińską firmę Covec. Przykład ten powinien wpłynąć na treść ustawy o zamówieniach publicznych dopuszczając możliwość kryteriów wyboru partnera nie tylko w oparciu o proponowana najniższą cenę. Niestety projekt ustawy nie znalazł się w zestawie 60 projektów ustaw, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna chce przeprowadzić jeszcze w tej kadencji.
- W ostatnich miesiącach obecnej kadencji Sejmu z ponad 300 ustaw oczekujących na rozpatrzenie tylko 60 mają szansę uchwalenia. Tylko kilka z nich będzie miało wpływ na gospodarkę. W śród nich są zmiany w prawie spółdzielczym, w ewidencji podatkowej, w przewozie towarów niebezpiecznych i umowach płatniczych.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
KONIEC SEJMOWEJ KADENCJI
To ostatnie wakacje w obecnej kadencji Sejmu. Od kolejnych wyborów dzielą nas już tylko dwa miesiące. W procedurach sejmowych znajduje się dziś jeszcze ok. 300 projektów ustaw, a marszałek Schetyna w tym ograniczonym czasie proponuje, by tylko 60 z nich uchwalić do końca kadencji. Niektóre z tych ustaw mogą mają spore znaczenie dla naszego życia społecznego i gospodarczego. Jeśli pozostałe dotyczyły także ważnych spraw, to szkoda, że dotychczasowy wysiłek pójdzie na marne, bo po wyborach praktycznie cały proces legislacyjny będzie musiał być rozpoczęty od nowa. Szkoda, bo jeśli projekty ustaw dotyczyły realnych problemów naszego kraju, to na pewno mogły one być rozpatrzone, gdyby nie liczne spory, a nawet pyskówki, które miały niewielką wartość merytoryczną, a zajmowały sporo czasu...
W opinii także krytycznych obserwatorów naszego życia politycznego atmosfera w polskim Sejmie i jego styl pracy niewiele różni się od tego, jak pracują parlamenty kilku innych europejskich krajów. Jednak nie powinniśmy mieć wątpliwości, że zdecydowana większość obywateli naszego kraju jest zainteresowana tym, aby posłowie pracowali z myślą o doskonaleniu mechanizmów regulujących szeroko rozumiane życie społeczno-gospodarcze kraju, by kompetentnie i w odpowiednim tempie odpowiadali na pojawiające się coraz to nowsze wyzwania. Niestety obserwacja pracy posłów ostatniej kadencji prowadzi do niepokojących wniosków. W pracy posłów, a także w ich wypowiedziach często widać poważne braki w wiedzy i doświadczeniu, co potem widać w czasie trwania procesów powstawania ustaw i w niskiej jakości stanowionego prawa. Można też zauważyć, że niektórzy z nich nie zdają sobie sprawy z tego, że uzyskanie w wyborach kilku tysięcy głosów rzadko przekłada się na wzrost kompetencji. Może w miarę upływającego czasu moi rodacy w swoich decyzjach dotyczących wyboru swoich przedstawicieli będą zwracać coraz większą uwagę na zaawansowaną wiedzę i doświadczenie kandydatów, na ich chęć i umiejętność pracy zespołowej na rzecz dobra wspólnego...
Marszałek Sejmu zaproponował listę 60 ustaw, które jego zdaniem powinny zostać uchwalone do końca kadencji Sejmu. Warto spojrzeć na te, które mają szansę uchwalenia, a dotyczą problematyki gospodarczej. Wśród nich proponuję zwrócić uwagę naszych czytelników na proces legislacyjny czterech z nich:
- zmian w prawie dotyczącym nieruchomości
W projekcie przewiduje się przekształcenie wieczystego użytkowania (i usunięcie tego pojęcia z kodeksu cywilnego). Ma ono być przekształcone we własność na podstawie obecnych przepisów. Jeśli użytkownicy nie wpłacą całej kwoty, to będą zmuszeni do ustanowienia przymusowej hipoteki. Temu przekształceniu będą podlegać wszystkie nieruchomości, niezależnie od funkcji i przeznaczenia.
- zmiany w prawie spółdzielczym
W projekcie ustawy jest możliwość przekształcenia spółdzielni mieszkaniowej we wspólnotę mieszkaniową. Sa tam tez rozwiązania ograniczające uprawnienia prezesów i zarządów spółdzielni. Może to wpłynąć na obniżkę kosztów i opłat ze strony mieszkańców.
- zmiany w ewidencji podatkowej
Projekt ma na celu m.in. usprawnienie i uproszczenie systemu ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników. Ma być ograniczona liczba identyfikatorów, którymi posługują się podatnicy. Zlikwidowany będzie obowiązek posługiwania się przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub bądź niebędące podatnikami podatku VAT numerem NIP. Numeru PESEL służyłby za identyfikator podatkowy, a na podstawie ustawy zostałaby stworzony Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), w której znajdowałyby się wszystkie dane.
- zmiany w umowach płatniczych
Projekt ma na celu "zwiększenie przejrzystości postanowień umownych i wymogów w zakresie informacji o usługach płatniczych, określenia praw i obowiązków stron wynikających z umów o świadczenie usług płatniczych i zakresu odpowiedzialności dostawców z tyt. wykonywania tych usług, oraz określenia zasad prowadzenia działalności przez instytucje płatnicze i biura usług płatniczych".
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy