eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeProgram Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 312

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 312

2011-08-12 09:35

Jednym z instrumentów polityki Unii Europejskiej jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. PROW 2007-2013, a zwłaszcza Działanie 312 Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw ma na celu gospodarczą poprawę konkurencyjności obszarów wiejskich. Mikroprzedsiębiorcy nieustannie walczą, aby dotrzymać kroku swoim "wielkim" konkurentom. By jednak w tym biegu nie zostać w tyle, mogą skorzystać ze wsparcia - zamiast biec o własnych siłach, wsiąść do pociągu zwanego PROW 312. Co, i w jaki sposób należy zrobić, aby nie przegapić "odjazdu" unijnej dotacji, podpowiadają specjaliści z firmy doradczej DC Consultant Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych.

Przeczytaj także: Dotacje unijne: 2 mld złotych w PROW 312

Masz cel, ale nie wiesz jak do niego dotrzeć?

Zacznijmy od początku, czyli pomysłu. Niewątpliwie na początku naszej drogi musimy jasno i precyzyjnie zdefiniować, co zamierzamy osiągnąć. Środki, które chcemy uzyskać, mogą zostać przeznaczone na inwestycje takie, jak zakup narzędzi, mate-riałów, sprzętu komputerowego, oprogramowania, przygotowanie dokumentacji technicznej operacji, opłaty za patenty, licencje czy zakup środków transportu. Kosz-tem kwalifikowalnym (czyli objętym wsparciem) może być nie tylko zakup środków trwałych, lecz także budowa, przebudowa, czy remont niemieszkalnych obiektów budowlanych. Wnioskodawca może liczyć na refundację kosztów poniesionych pod-czas realizacji inwestycji, ale nie tylko, bowiem 20% dotacji pozyskać może w formie zaliczki.

Należy jednak pamiętać, iż koszty kwalifikowane nie obejmują niektórych rodzajów wydatków, a wśród nich:
  • podatku od towarów i usług (VAT)
  • nabycia nieruchomości, rzeczy używanych
  • budowy budynków mieszkalnych
  • zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób
  • części raty leasingowej obejmującej zysk finansującego
  • kosztów refinansowania odsetek
  • kosztów bieżących oraz opłat ubezpieczeniowych

Pociągiem do dotacji, tylko którą klasą?

Program Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw, przeznaczony jest dla osób fi-zycznych lub prawnych (podejmujących lub prowadzących działalność gospodarczą), a także dla wspólników spółek cywilnych (prowadzących działalność gospodarczą) oraz spółek prawa handlowego nieposiadających osobowości prawnej. W wypadku osób fizycznych warunkiem korzystania z Programu jest miejsce zamieszkania Beneficjenta na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej do 20 tys. mieszkańców, bądź miejskiej do 5 tys. mieszkańców. Dla pozostałych jednostek założenia są nieco bardziej restrykcyjne i dotyczą zamieszkania na terenach gmin miejsko-wiejskich, które w tym przypadku nie mogą liczyć więcej niż 5 tys. mieszkańców. W każdym przypadku Beneficjent musi zaliczać się do grona mikroprzedsiębiorców (wielkość zatrudnienia nie może przekraczać 10 osób łącznie z właścicielem).Niezależnie od tego jako jaki podmiot ubiegamy się o dotację, na tym etapie drogi przychodzi dla nas czas na przystanek - decyzję, jakie narzędzia wykorzystamy ubiegając się o dotację. Możemy sami podjąć się tego wyzwania lub skorzystać z usług firm doradczych, jednak wybór nie jest łatwy. Oba rozwiązania mają swe zalety chcąc oszczędzić, pisząc wniosek samodzielnie można dużo stracić, od-dając jednak sprawę w ręce firmy doradczej trzeba liczyć się z pewnymi kosztami.

Mikroprzedsiębiorcy bardzo prężnie rozwijają się na polskim rynku. Zazwyczaj jednak nie są świadomi szansy, która kryje się w działaniu współfinansowanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Działający już na rynku przedsiębiorcy mogą wzmocnić swój potencjał, z kolei przedsiębiorcom rozpoczynającym dopiero swą działalność, dotacje pozwalają rozwinąć się znacznie szybciej i zbudować rozpoznawalną na rynku markę. Niestety, nie wszyscy wnioskodawcy otrzymują dotację. Z reguły spowodowane jest to nie dopełnieniem wymogów od strony formalnej- mówi Jacek Śledziński, Specjalista ds. Finansowania Przedsiębiorstw Sektora MŚP z DC Consultant Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych.

Działanie 312 obejmuje wiele rodzajów działalności gospodarczej, szczegółową listę można znaleźć w broszurze informacyjnej, która dostępna jest na stronie internetowej ARiMR-u. Na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zajmują się:
  • usługami dla gospodarstw rolnych (lub leśnictwa)
  • usługami dla ludności
  • rzemiosłem (rękodzielnictwo)
  • sprzedażą hurtową i detaliczną
  • robotami i usługami budowlanymi (także instalacyjnymi)
  • transportem, magazynowaniem i przechowywaniem towarów
  • usługami turystycznymi (sport, rekreacja i wypoczynek)
  • przetwórstwem produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych
  • wytwarzaniem produktów energetycznych z biomasy
  • rachunkowością, doradztwem czy usługami informatycznymi
Pole do popisu jest więc szerokie. Pamiętać warto o tym, że firmy doradcze, oprócz standardowego doradztwa w zakresie sporządzania dokumentacji, mogą skutecznie podpowiedzieć jakie rodzaje działalności wykorzystać, by zdobyć dodatkowe środki. Takiej szansy nie warto lekceważyć.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: