Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego II kw. 2011
2011-08-11 11:48
Wskaźnik BIG © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego I kw. 2011
Z najnowszej, piętnastej edycji Raportu BIG wynika także, że trzy czwarte respondentów (72%) przyznaje, że w ich branży opinia partnera wiarygodnego finansowo jest istotna i ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej.fot. mat. prasowe
Wskaźnik BIG
Na obecny stan wskaźnika bezpieczeństwa działalności gospodarczej głównie wpływ mają oceny z sektorów dostawców usług finansowych i dostawców usług masowych, wśród których wskaźnik BIG spadł odpowiednio z 16,66 pkt. do 8,19 pkt. oraz 8,83 pkt. do 7,60 pkt. Pozytywne sygnały docierają z sektora przedsiębiorców, gdzie wskaźnik BIG drugi raz w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wrósł i obecnie wynosi blisko 20 pkt. (19,77 pkt.) Od kwietnia br. wskaźnik BIG dla tego segmentu zwiększył się o 3,33 pkt., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o blisko 14 pkt.
„Od kwietnia tego roku zanotowaliśmy nieznaczne pogorszenie nastrojów wśród polskich firm. Nastroje w tej grupie na razie są dość stabilne, szczególnie wśród przedsiębiorców, mimo negatywnych sygnałów z rynków finansowych i walutowych. W ciągu ostatnich 3 miesięcy wzrósł poziom przeterminowanych wierzytelności od klientów indywidualnych, jak również instytucjonalnych. Jest to główna przyczyna obniżenia wartości wskaźnika BIG o 2,01 pkt. Jednakże co najważniejsze w ciągu ostatnich 12 miesięcy wskaźnik bezpieczeństwa gospodarczego utrzymuje się na podobnym poziomie. W naszej ocenie odnotowany wzrost przeterminowanych zobowiązań pokazuje jeszcze większą wagę instytucji i narzędzi, które pozwalają sprawdzać wiarygodność finansową partnerów. Takim przykładem może być Rejestr BIG” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik BIG w poszczególnych sektorach
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl