Koniunktura w budownictwie w I poł. 2011 r.
2011-08-16 10:11

Współczynnik ryzyka współpracy z firmami deweloperskimi © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: 300 największych firm budowlanych w Polsce osiągnęło 150 mld zł przychodów w 2024 r.
Bariery działalności: droga siła robocza i konkurencjaDla firm działających w branży budowlanej największą barierą działania, jak wynika z czerwcowych badań GUS ( “Koniunktura gospodarcza - budownictwo“ publikacja z 25.07. 2011 r.), są wysokie koszty zatrudnienia, na które wskazuje aż 57 proc. przedsiębiorców budowlanych (51 proc. rok temu) oraz konkurencja, która przeszkadza 56 proc. firmom (58 proc. wskazań w czerwcu 2010 r. ). W ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej na znaczeniu, jako bariera działania, daje się we znaki przedsiębiorcom budowlanym rosnące koszty materiałów. W tej chwili wskazuje nań aż 37 proc. firm, podczas gdy rok temu tylko 26 proc.
Jak czytamy w raporcie, decydującym o nastrojach i koniunkturze w branży jest czynnik popytu. W czerwcu tego roku pod tym względem jest lepiej niż przed rokiem. Na niski popyt skarży się 39 proc. przedsiębiorców widać tu wyraźną poprawę nastrojów, bowiem w czerwcu 2010 r. ten czynnik przeszkadzał aż 45 proc. przedsiębiorców budowlanych.
Nieco gorzej niż rok temu, w oczach firm budowlanych, wyglądają tak koszty finansowej obsługi działalności (narzeka na to aż 29 proc. vs 25 proc. rok temu), jak i możliwości uzyskania kredytu. Od roku nic się tu nie zmienia i 13 proc. firm budowlanych wskazuje ten czynnik jako główną barierę dla prowadzenia swojej działalności.
W tej chwili najgorzej swoją sytuację finansową oceniają mikro firmy, liczbie pracujących do 9 osób oraz od 10 do 49 osób. Nie mają z tym problemu firmy o zatrudnieniu powyżej 250 osób.
Kondycja firm deweloperskich
Analiza kondycji finansowej firm deweloperskich z początku lipca br. pokazuje, że 41 proc. z nich - w ocenie D&B - znajduje się w dobrej kondycji i charakteryzuje je minimalne ryzyko współpracy.
Natomiast niemal 20 proc. Polskich deweloperów znajduje się w złej sytuacji finansowej i współpraca z nimi jest ryzykowna. Przy współpracy z nimi zaleca się egzekwowanie zabezpieczeń i gwarancji w transakcjach finansowych.
Ponad 17 proc. deweloperów to podmioty o niższym od przeciętnego ryzyku współpracy a 19,6 proc. o wyższym od przeciętnego ryzyka.
Prognoza - malejący optymizm
Według raportu, w nadchodzących trzech miesiącach firmy budowlano - montażowe spodziewają się poprawy swoje sytuacji jeśli chodzi o portfel zamówień. Najbardziej optymistyczne prognozy stawiają firmy średniej wielkości (zatrudniające od 50 do 249 osób).
Również w zakresie sytuacji finansowej najbardziej optymistyczne prognozy na najbliższy kwartał snują rynkowe średniaki, najmniej firmy o zatrudnieniu od 10 do 49 osób.
fot. mat. prasowe
Współczynnik ryzyka współpracy z firmami deweloperskimi
Współczynnik ryzyka współpracy z firmami deweloperskimi
Branża nie spodziewa się także, pomimo czynnika inflacyjnego, wzrostu cen materiałów budowlanych. Co w sumie oznacza pewną stabilizację cen oddawanej do użytku powierzchni użytkowej mieszkao i obiektów komercyjnych. Czynnik kosztowy nie będzie więc w widoczny sposób oddziaływał na ceny oferowanych nowych mieszkań w III kwartale roku – podsumowuje CEE Property Group.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl