Rynek IT w Polsce 2011-2015
2011-08-17 00:16
Wartość (mld zł) i dynamika (%) rynku IT w Polsce, 2004-2011 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek IT w Polsce przyspieszył w 2007
Polski rynek IT powyżej oczekiwańW 2010 r. polski rynek IT wyraźnie odbił po okresie załamania, co było zgodne zarówno z ubiegłorocznymi prognozami PMR, jak i oczekiwaniami największych firm IT – 83% z nich spodziewało się wzrostu rynku IT w roku 2010. Kierunek zmian był relatywnie łatwy do przewidzenia. Zaskoczyła natomiast stopa wzrostu, która była wyższa od prognoz o 2,5 punktu procentowego.
Ostatecznie według najnowszych danych PMR wartość rynku IT w Polsce mierzona w złotówkach wzrosła w 2010 r. o 5,8%, osiągając niemal 26 mld zł. Prognozy z pierwszej połowy ubiegłego roku zakładały wzrost na poziomie 3,3%. Najbardziej przewidywalny okazał się rynek sprzętu. Tutaj różnica między prognozami PMR z ubiegłego roku, a faktyczną zmianą wartości rynku była najniższa i wyniosła ok. 100 mln zł.
fot. mat. prasowe
Wartość (mld zł) i dynamika (%) rynku IT w Polsce, 2004-2011
Na pewno dużym pozytywnym zaskoczeniem było wyraźne odbicie na rynku oprogramowania. Wdrożenia i aktualizacje systemów IT miały miejsce w dużych przedsiębiorstwach, ale na zakup oprogramowania, najczęściej gotowych produktów, decydowały się również coraz częściej firmy z sektora MŚP. Nie bez znaczenia były też zakupy licencji w jednostkach administracji publicznej.
Wiadomo już, że światowy kryzys finansowy miał ograniczony wpływ na polską gospodarkę i nie rozchwiał polskiego rynku IT. W 2010 r. niepokoić mogły relatywnie słabe wyniki, jeśli chodzi o nakłady na środki trwałe w gospodarce. Przed rokiem, biorąc pod uwagę wyraźne spadki w pierwszym kwartale, PMR nie spodziewał się co prawda wyraźnej poprawy, jednak zakładaliśmy minimalny wzrost. Ostatecznie inwestycje spadły realnie o 2% w skali roku. W bieżącym roku widać poprawę. W I kw. 2011 r. PKB wzrósł o 4,4%, a wydatki inwestycyjne aż o 6%, co stanowi najlepszy wynik od początku 2009 r.
Jeśli chodzi o strukturę rynku, to w ubiegłym roku ponownie wzrósł udział w wydatkach na IT dużych firm. To między innymi odmrożenie budżetów w tym segmencie zadecydowało o lepszych niż spodziewane wynikach całego rynku. W kolejnych latach nadal wydatki dużych firm będą miały strategiczne znaczenie dla dostawców IT. Trudno się spodziewać by udział dużych firm w całkowitej wartości rynku IT w najbliższych 2-3 latach spadł poniżej 50%, tym bardziej, że nieco w czasie rozciąga się cykl wymian sprzętu. Nie bez znaczenia jest też konieczność migracji do nowocześniejszych rozwiązań software’owych.
fot. mat. prasowe
Optymizm największych firm IT
Prognozy – umiarkowany optymizm
W tegorocznym badaniu kadry menedżerskiej 200 największych firm IT, przeprowadzonym w maju i czerwcu przez PMR, jak co roku pojawiły się pytania dotyczące dynamiki rynku IT. Jeśli chodzi o ubiegły rok większość respondentów odczuła, że polski rynek IT zwiększył swoją wartość. Optymistyczne oceny dotyczące wzrostu wartości rynku IT utrzymują się w prognozie na 2011 r. Aż 83% badanych uznało, iż wartość rynku będzie rosła, a tylko 1% spodziewa się spadku. Średnia prognozowana dynamika rynku IT w bieżącym roku wynosi 9%.
Jak czytamy w raporcie, polski rynek IT dobrze poradził sobie z okresem spowolnienia i nie odczuł zmian związanych ze światowym kryzysem zbyt dotkliwie. Pomogły oczywiście solidne wyniki makroekonomiczne, które oprócz faktycznego, mierzalnego efektu dały też, bardzo pożądany w okresie zawirowań na światowych rynkach finansowych, efekt psychologiczny. Polska pozostała w oczach inwestorów jednym z nielicznych krajów, który wyszedł z kryzysu obronną ręką. Polscy przedsiębiorcy, ale również gospodarstwa domowe nie ograniczyli popytu na masową skalę, co w połączeniu ze spadkiem eksportu, doprowadziłoby do załamania gospodarki. Z drugiej strony światowy kryzys podziałał w pewien sposób ożywczo na branżę IT. Postawił nowe zadania, ale również szanse przed dostawcami rozwiązań IT. Kluczowe stało się hasło redukcji kosztów, poprawy efektywności, kontroli płynności przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy stali się bardziej wymagający i świadomi podejmowanych decyzji, wzrósł poziom oczekiwań i wymagań w zakresie stopy zwrotu z inwestycji.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl