Twoje bezpieczeństwo w sieci
2005-01-10 01:01
Przeczytaj także: Zagrożenia w sieci: spokój mąci nie tylko phishing
"Obecnie zagrożenie atakami internetowymi dotyczy zarówno dużych firm, jak i użytkowników indywidualnych. Wychodząc z domu staramy się zabezpieczyć go przed złodziejami. Podobnie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo komputera, który jest narażony na ataki ze strony przestępców internetowych" - mówi Sarah Whipp, dyrektor ds. marketingu w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) w dziale zabezpieczeń firmy McAfee (McAfee® Security). "W tym roku na zakupy online wydano w Europie 13 mld EUR, ale wielu klientów pozostaje w błogiej nieświadomości metod - takich jak phishing - którymi posługują się oszuści internetowi próbując zdobyć dane osobowe, hasła i informacje finansowe".Zasady ochrony komputera przed hakerami i zagrożeniami w okresie wzmożonych zakupów:
1. Nigdy nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail ani pobranych plików pochodzących z nieznanych źródeł.
2. Uważaj na wiadomości e-mail z niejasno określonym tematem, np. "dokument" lub "Re: dokument" - mogą zawierać wirusy.
Unikaj otwierania załączników do wiadomości z podejrzanym tematem, nawet jeśli wydaje się, że pochodzą od znanego nadawcy. Przed pobraniem pliku z Internetu upewnij się, że źródło jest autentyczne i godne zaufania.
3. Usuwaj wiadomości pochodzące z "łańcuszków szczęścia" oraz niechcianą pocztę.
Nie przesyłaj takich wiadomości dalej i nie odpowiadaj na nie. Takie przesyłki są uważanie za spam, czyli pocztę niepożądaną. Mogą zawierać wirusy.
4. Uaktualniaj na bieżąco swój program antywirusowy.
Zarejestrowano już ponad 80 tys. wirusów. Co miesiąc pojawia się ok. 500 nowych. Korzystaj z programów i usług antywirusowych, które regularnie uaktualniają informacje o wirusach i mechanizmy ich wyszukiwania.
5. Wykonuj kopie zapasowe swoich plików.
Wirusy mogą niszczyć pliki. Regularnie wykonuj kopie zapasowe plików i przechowuj je w osobnym miejscu, nie na dysku twardym komputera.
6. Upewnij się, że masz uaktualnioną wersję systemu operacyjnego ściągniętą z internetowego serwisu producenta (np. firmy Microsoft).
7. Nigdy nie wpisuj danych karty kredytowej lub hasła, jeżeli nie masz pewności, że dany serwis internetowy jest autentyczny i bezpieczny.
8. Nigdy nie klikaj na linki podane w wiadomościach e-mail, nawet jeśli nie wyglądają podejrzanie.
9. Ignoruj wiadomości rzekomo wysłane przez "bank", które żądają podania hasła lub numeru PIN.
Jest to próba oszustwa. Jeżeli nie masz pewności, czy wiadomość jest autentyczna, zadzwoń do banku i sprawdź.
Phishing to metoda oszustwa internetowego, w której atakujący próbuje nakłonić użytkownika do ujawnienia poufnych danych osobowych. W tym celu najczęściej używa fałszywych wiadomości e-mail (spamu) pozornie pochodzących od nadawców legalnych oraz serwisów internetowych podszywających się pod serwisy prawdziwe. Użytkownicy często udzielają żądanych informacji, ponieważ nie mogą sprawdzić autentyczności przesyłek pocztowych i serwisów. Ryzyko kradzieży tożsamości i strat finansowych w wyniku oszukańczych transakcji jest bardzo duże.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl