Praca tymczasowa zwiększa szanse na rynku pracy
2011-08-18 09:55
Przeczytaj także: Praca tymczasowa sfinansuje studia?
Według danych Eurociett, pracownicy tymczasowi stanowili 0,6 proc. ogólnej liczby pracujących w Polsce w 2008 roku. Rok później odsetek ten wyniósł 0,44 proc. Póki co, w Polsce praca tymczasowa ma znacznie krótszą tradycję. Mimo to dane na temat rozwoju krajowego rynku pracy tymczasowej (26 proc. wzrost w 2012 roku, za Eurociett) pokazują, że szybko uświadamiamy sobie jak wiele korzyści płynie z zatrudnienia czasowego, zarówno dla firm jak i pracowników.
- Przedsiębiorcy doceniają zalety outsourcingu pracowniczego m.in. szybkie i skuteczne reagowanie na zmiany sytuacji gospodarczej czy elastyczne dopasowywanie kadry do aktualnych potrzeb firmy. Z kolei pracownicy chwalą sobie szybszy proces rekrutacji, specjalistyczne szkolenia i profesjonalne doradztwo w zakresie zatrudnienia – wyjaśnia Grażyna Chmielowska.
Nie tylko dla absolwentów
O pierwszej pracy warto pomyśleć już w trakcie studiów. Dzięki temu przyszli absolwenci uczelni wyższych zwiększają swoje szanse na konkurencyjnym rynku pracy. - Podjęcie pracy tymczasowej pozwala młodzieży dostosować obowiązki zawodowe do trybu życia i obowiązków szkolnych. Dzięki elastycznej formie zatrudnienia może nie tylko zarobić, ale bardziej się usamodzielnić i przede wszystkim zdobyć cenne doświadczenie. Praca tymczasowa umożliwia bowiem nabycie podstawowych kompetencji w zakresie np. obsługi klienta, organizacji i stylu pracy w firmach. Często wymaga zainteresowania również otoczeniem zewnętrznym w którym działa pracodawca m.in. rynkiem, branżą, przepisami - taka wiedza z pewnością procentuje w przyszłości. Nie bez znaczenia jest także aspekt wychowawczy - praca uczy młodzieży odpowiedzialności, systematyczności i bycia obowiązkowym. Rozwija w nich potrzebę kreatywnego myślenia, kształtuje umiejętność identyfikacji z grupą, pracy z ludźmi, konfrontowania własnej postawy z postawami innych – mówi Grażyna Chmielowska.
Dobrym przykładem pokazującym role pracy tymczasowej w znalezieniu „etatu” są rynki zagraniczne. Jak wynika z danych Ciett Economic Report 2011 (dane za 2009 r.) w każdym z ośmiu badanych krajów europejskich, więcej osób znalazło stałe zatrudnienie podejmując wcześniej prace w agencji pracy tymczasowej.
fot. mat. prasowe
Zatrudnienie przed i po pracy tymczasowej
Zatrudnienie przed i po pracy tymczasowej
Według Ciett Economic Report 2011, na całym świecie dzięki pracy tymczasowej w 2009 prawie 9 mln osób codziennie mogło pracować w pełnym wymiarze godzin.
![Czy wyższe wykształcenie chroni przed bezrobociem? [© Andres Rodriguez - Fotolia.com] Czy wyższe wykształcenie chroni przed bezrobociem?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/tendencje-na-rynku-pracy/Czy-wyzsze-wyksztalcenie-chroni-przed-bezrobociem-111705-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl