Technologie jutra - raport IDC
2003-01-18 10:21
Firma analityczna IDC przygotowała raport dotyczący rozwiązań, które dziś znane są głównie niewielkim grupom badawczym, ale w przyszłości mogą okazać się przełomami i odnieść sukces komercyjny. Mówiąc krótko: przyjrzano się produktom, które na codzień znajdują się poza zasięgiem "radaru" rynku.
Przeczytaj także: Zawody przyszłości, czyli kim zostać, żeby nie bać się sztucznej inteligencji?
IDC opublikowało listę 9 technologii opracowanych w laboratoriach dużych firm i na uniwersytetach. Choć na ich masowe zastosowanie będziemy musieli jeszcze długo poczekać, kiedyś ich znaczenie może być ogromne.Pierwsza technologia, z którą wiązane są duże nadzieje, to ratboty ("szczuroboty"). Wykorzystuje się je do sprawdzenia możliwosci przesyłania informacji pomiędzy wyposażonymi w implanty żywymi organizmami i komputerem. Szczurobot to coś w rodzaju napakowanego elektroniką miniaturowego plecaka, który nakłada się szczurom, oraz sensorów wszczepionych w mózg zwierzęcia. Z komputera transmituje się polecenia do "plecaka", skąd - za pośrednictwem sensorów - trafiają do mózgu szczura.
Nadzieje na stosunkowo szybką popularyzację rokuje smart dust ("zmyślny pyłek"). To przypominające zwykły kurz miniaturowe sensory, które w pierwszym stadium rozwoju mogą być używane do celów logistycznych i monitoringu przesyłek. W dziedzinie półprzewodników i wyświetlaczy przełom wywołają nanorurki.
Inne technologie takie jak nanomaszyny, komputery kwantowe, plastikowe tranzystory, sieci semantyczne oraz sieci grid będą musiały według IDC poczekać na masową dostępność i popularność znacznie dłużej. Podobnie jak publiczne komunikacyjne sieci bezprzewodowe "lily pads", w któych rolę centralnego operatora - dostawcy usług - przejmują na siebie prywatni użytkownicy.
Nazwa "lily pads" odnosi się do lilii wodnych, stykających się brzegami i porastających całą powierzchnię stawu. Dzięki nim żaby - skacząc z jednej lilii na drugą - mogą przemieszczać się z jednego końca zbiornika na drugi, choć nie istnieje przecież jeden pomost łączący bezpośrednio dwa końce stawu. Gdyby lilie zastąpić domowymi przekaźnikami sygnału, a żaby pakietami danych, okaże się, że można utworzyć ogromne sieci komunikacyjne. Stacja bazowa pojedynczego użytkownika komunikuje się ze stacjami umieszczonymi u sąsiadów. Ich sprzęt wymienia dane z kolejnymi osobami i tak dalej - w ten sposób zasięg darmowych sieci w gęsto zaludnionym terenie - szczególnie w miastach - jest potencjalnie nieograniczony.
Takie sieci byłyby bardzo wydajne, bowiem dostępne dziś rozwiązania Wi-Fi są znacznie szybsze od usług oferowanych przez dużych operatorów. Jednak to właśnie opór dużych firm telekomunikacyjnych a nie trudności techniczne sprawią, że lilie wodne jeszcze długo nie będą się przeciętnym ludziom kojarzyć z komunikacją.
Przeczytaj także:
Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta?
![Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta? [© StockSnap z Pixabay] Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cyfryzacja/Polska-gospodarka-cyfrowa-ile-jest-warta-260833-150x100crop.jpg)
oprac. : 4Press
Więcej na ten temat:
nowe technologie