Koniunktura przemysłowa VIII 2011
2011-08-23 11:40
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2011
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie po czterech miesiącach ocen pozytywnych, w sierpniu oceniany jest niekorzystnie, gorzej niż przed rokiem. Wpływ na to mają mniej optymistyczne od formułowanych w lipcu oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej, a także przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na nieznacznie negatywnym poziomie, podobnie jak w lipcu i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Oceny bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w lipcu, a prognozy są nieco mniej negatywne w stosunku do przewidywań formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy odczuwają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, nieznacznie większe od sygnalizowanych w lipcu. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość pogłębiania problemów w tym zakresie.
W sierpniu spośród wszystkich badanych grup przedsiębiorstw usługowych najbardziej optymistycznie koniunkturę oceniają jednostki usługowe z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (lepiej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem, ale gorzej niż w lipcu br.) oraz – w mniejszym stopniu – z sekcji informacja i komunikacja (mniej korzystnie zarówno w stosunku do sierpnia ub. r., jak i lipca tego roku). Poprawę ocen koniunktury w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowują jedynie jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją oraz transport i gospodarka magazynowa, ale oceny te pozostają negatywne.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się po-dobnie jak przed miesiącem na poziomie plus 3. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15% (w lipcu odpowiednio 19% i 16% jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Na odnotowywane w sierpniu zmniejszenie bieżącego portfela zamówień ogółem wpływa sygnalizowane przez przedsiębiorców ograniczenie zagranicznego portfela zamówień. Krajowy portfel zamówień nieznacznie się zwiększa. Prognozy w zakresie portfela zamówień są korzystne, zbliżone do formułowanych w lipcu.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana.
Najlepiej ogólny klimat koniunktury oceniany jest w jednostkach dużych: korzystnie i lepiej niż w lipcu. Na taką ocenę sytuacji wpływa nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji. Prognozy w tym zakresie są też optymistyczne, bardziej korzystne niż w lipcu. Nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie się zwiększa. Chociaż poziom należności rośnie znacznie wolniej niż w lipcu, przedsiębiorcy odczuwają niewielkie trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są korzystne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy tej grupy jednostek sygnalizują możliwość niewielkich redukcji zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano w lipcu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl