Koniunktura przemysłowa VIII 2011
2011-08-23 11:40
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2011
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 12 (w lipcu plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie 8% (w lipcu odpowiednio 20% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Zgłaszany w sierpniu niewielki spadek bieżącego popytu oraz sprzedaży, a w ślad za tym pogorszenie sytuacji finansowej, mogą okazać się krótkotrwałe, na co wskazują optymistyczne i lepsze od zgłaszanych przed miesiącem odpowiednie prognozy. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. W tej grupie firm nadal można się spodziewać wzrostu zatrudnienia. W sierpniu 10,6% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 10,5%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (51% w sierpniu br., 49% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (51% w sierpniu br., 49% przed rokiem). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 12% do 20%).
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie 0 (w lipcu plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm i tyle samo jednostek zgłasza jej pogorszenie (w lipcu odpowiednio poprawę – 19%, a pogorszenie – 15%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Odnotowywane jest pogorszenie ocen dotyczących bieżącego popytu i sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są negatywne. Wzrost bieżących cen tej grupy usług ulega wyhamowaniu. Podobna tendencja może być utrzymana w najbliższych miesiącach. W najbliższych trzech miesiącach planowane są redukcje zatrudnienia, większe od przewidywań z lipca. Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,7% (przed rokiem 8,2%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (67% w sierpniu br., 57% przed rokiem) oraz z niedostatecznym popytem (51% w sierpniu br., 49% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 37% do 49%) oraz z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 28% do 40%) oraz z kosztami zatrudnienia.
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 (w lipcu minus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie 19% (w lipcu odpowiednio 15% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny bieżącego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są negatywne i gorsze niż w lipcu. W ocenie przedsiębiorców najbliższe miesiące mogą przy-nieść zmianę tej sytuacji, bowiem prognozy popytu i sprzedaży są pozytywne i lepsze niż przed miesiącem, a przyszłej sytuacji finansowej mniej pesymistyczne. Wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług kształtuje się na poziomie ocen z lipca. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników zbliżony do zapowiadanego w lipcu. W sierpniu 5,3% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w sierpniu 2010 r. odsetek ten wyniósł 7,5%). Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (58% w sierpniu br., 53% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (53% w sierpniu br., 50% przed rokiem).
fot. mat. prasowe
Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) jest w sierpniu negatywny, gorszy od odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem.
Zarówno składniki diagnostyczne, jak i prognostyczne wskaźnika kształtują się na poziomie nieco niższym wobec sygnalizowanego w lipcu, przy czym spadek ten był szybszy w odniesieniu do składników diagnostycznych niż prognostycznych.
W sierpniu na niższą wartość wskaźnika syntetycznego w stosunku do lipca wpłynęło jego pogorszenie we wszystkich obszarach gospodarki, w największym stopniu w usługach, a w najmniejszym – w budownictwie.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl