Sektor MŚP: ocena II kw. 2011 i prognoza III kw. 2011
2011-08-25 13:31
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP II kw. 2011
fot. mat. prasowe
Sytuacja gospodarcza w Polsce - prognozy
Sytuacja gospodarcza w Polsce - prognozy
Należy jednak zauważyć, że choć lepiej przedsiębiorcy spostrzegają sytuację w swojej firmie, niż w kraju, to po raz pierwszy od roku tak znacząco spadł odsetek optymistów. Nastąpiło odwrócenie obserwowanego trendu wzrostowego, notowanego jeszcze na początku roku, kiedy optymiści stanowili 34,2 proc., a w drugim kwartale 38,7 proc. Spadek optymistów r/r wyniósł, aż 11,1 proc. Tak duża redukcja w nastrojach może być niestety prognostykiem słabnięcia ekonomicznego firm MŚP, które odczujemy w trzecim i czwartym kwartale tego roku.
fot. mat. prasowe
Jak zmieni się sytuacja gospodarcza Państwa przedsiębiorstwa w ciągu kolejnych 3 miesięcy?
Jak zmieni się sytuacja gospodarcza Państwa przedsiębiorstwa w ciągu kolejnych 3 miesięcy?
fot. mat. prasowe
Sytuacja własnej firmy - prognozy
Sytuacja własnej firmy - prognozy
Podsumowując dane dotyczące ocen sytuacji gospodarczej kraju i własnej firmy, należy zauważyć, że Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA obniżył się z -51,03 pkt. do -56,37 kw./kw. i spadł, aż o 15,67 pkt. licząc r/r.
Za taki spadek wskaźnika nastrojów KERNA odpowiedzialna jest przede wszystkim niepewność co do przyszłości gospodarki, a nie zła ocena przeszłej kondycji kraju oraz firm. Wartość wskaźnika spadła w sumie o 5,34 pkt. proc. kw/kw głównie z powodu najniższej w tym roku oceny przyszłości ekonomicznej kraju i kiepskiej prognozy dla własnej firmy na najbliższe trzy miesiące. Rysująca się na niepewność i sceptycyzm zgłaszany już w I kwartale br. przez przedsiębiorców, w chwili obecnej stały się dominantą w nastrojach small biznesu.
fot. mat. prasowe
Natomiast Index ZAIR oparty na zakupach i rezygnacjach z zakupów dla badanych obszarów wyniósł -69,5 pkt. wobec -52,64 pkt. kw./kw. Ten silny spadek o 16,86 pkt. wobec poprzedniego pomiaru wskazuje, że firmy MŚP będą inwestowały zdecydowanie mniej i dużo ostrożniej, niż jeszcze trzy miesiące wcześniej. Najmocniej skurczyła się chęć do inwestowania w meble i wyposażenie oraz infrastrukturę telekomunikacyjną - zaledwie 3,3 proc. small biznesu deklaruje inwestycje w tych obszarach w trzecim kwartale br. Na bardzo umiarkowane zakupy mogą liczyć firmy IT sprzedające oprogramowanie, sprzedający nieruchomości oraz szeroko rozumiane usługi Internetowe (zakupy deklaruje odpowiednio po 8 proc. oraz 8,5 proc. badanych). Spadł też odsetek firm planujących zatrudnianie w trzecim kwartale.
fot. mat. prasowe
Zdecydowanie korzystniej rysuje się ten kwartał dla firm marketingowych i reklamowych, ponieważ 18,2 proc. MŚP będzie w ten obszar inwestować. Czas wakacyjny to też sprzedaż dla firm remontujących (16 proc.) oraz modernizujących maszyny i urządzenia – (15,8 proc.) MŚP będzie wydatkować na ten cel w 3 kwartale.
![Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP [© Adam Gregor - Fotolia.com] Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Bibby-MSP-Index/Inflacja-najwiekszym-wyzwaniem-dla-MSP-248892-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl