eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzętMonitory AOC i2252Vwh, i2352Vh

Monitory AOC i2252Vwh, i2352Vh

2011-08-29 00:10

Monitory AOC i2252Vwh, i2352Vh

AOC 52ID © fot. mat. prasowe

Firma AOC wprowadza na rynek dwa atrakcyjnie zaprojektowane modele i2252Vwh oraz i2352Vh, płaskie panele IPS zachwycające jakością obrazu, a przy tym dostępne również dla prywatnych użytkowników Co właściwie kryje się za skrótem IPS i jakie są cechy charakterystyczne tej technologii?

Przeczytaj także: Monitor AOC e2251Fwu

Z zasady monitory z panelami IPS (In-Plane-Switching) zapewniają znakomity obraz o wyższym kontraście w porównaniu z ekranami wykonanymi w konwencjonalnej technologii TN (Twisted Nematic). Ponadto charakteryzują się wyświetlaniem bogatych, naturalnych kolorów (16,7 miliona), bardzo wyrafinowanym obrazowaniem poziomów szarości oraz wysoką stabilnością kolorów przy większym kącie widzenia (do 178° w płaszczyźnie poziomej/pionowej). Natomiast panele TN zapewniają kąt widzenia nieprzekraczający 170° i jedynie 16,2 miliona kolorów.

fot. mat. prasowe

AOC 52ID

AOC 52ID


Pod względem budowy panele IPS różnią się od paneli TN sposobem rozmieszczenia ciekłych kryształów. O ile w przypadku paneli TN molekuły ciekłych kryształów są skręcone pod kątem 90° i mają typowy kształt śrubowy, to w przypadku paneli IPS molekuły są ułożone w jednej warstwie, równolegle do powierzchni ekranu. Przy wzroście napięcia przykładanego za pośrednictwem elektrod molekuły zmieniają swoje położenie w sposób umożliwiający przepuszczanie światła następuje świecenie pikseli. Podczas świecenia kryształy pozostają zawsze w tym samym położeniu względem oka, dzięki czemu kolory i kontrast pozostają niezmienne, nawet w przypadku zmiany kąta widzenia.

Przekonujące korzyści

Zalety technologii IPS są oczywiste dla użytkownika z powodu wyjątkowej stabilności kolorów oraz olbrzymiego spektrum kolorów zarówno amatorzy jak i użytkownicy profesjonalni dysponują bardziej realistyczną bazą, na przykład w przypadku edytowania obrazów. Dzięki zaś szerszym kątom widzenia, wyświetlany obraz może być obserwowany bez żadnych kłopotów przez większą liczbę ludzi.Odnosi się to również do scen sportowych lub gier akcji, ponieważ oferowane przez firmę AOC modele, poczynając od 52ID, charakteryzują się czasem reakcji 5 ms, umożliwiającym wyświetlanie szybkich sekwencji bez smużenia.

IPS nie jest jednak technologiczną nowością: Już od 15 lat technologia ta jest wykorzystywana w szerokim wachlarzu zastosowań takich jak profesjonalna edycja grafiki, CAD/CAM, mała poligrafia i medycyna. Produkcja ekranów z zastosowaniem technologii IPS była jednak stosunkowo droga.

Dziś są one oferowane po niższych cenach, na co składają się różne przyczyny. Ze względu na ogólnoświatową komputeryzację nastąpił nagły wzrost zapotrzebowania. Z kolei większa liczba produkowanych urządzeń umożliwia wynegocjowanie lepszych warunków zakupu części, co ma wpływ na detaliczną ceną tych urządzeń. Ponadto najnowsze procesy produkcyjne umożliwiają ograniczenie do minimum wskaźnika wyrobów wybrakowanych, co pozwala w znacznym stopniu obniżyć koszty produkcji.

Rzut oka na modele i2252Vwh oraz i2352Vh

Płaskie modele o rozdzielczości Full HD mają czarną obudowę i są wyposażone w podświetlenie LED oraz wejścia VGA, DVI i HDMI. Są one zatem bardzo dobrze wyposażone do współpracy z licznymi źródłami multimedialnymi oraz do odtwarzania treści o wysokiej rozdzielczości.Dzięki typowym dla technologii IPS szerokim kątom widzenia, wysokim wartościom jasności i kontrastu (250 cd/m² i 1000:1 / 20 000 000:1), a także wynoszącemu 5 ms czasowi reakcji, monitory zachwycają doskonałą jakością obrazu.

Monitory te produkowane są całkowicie bez użycia rtęci. Ponadto charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną i spełniają wymagania aktualnie obowiązujących międzynarodowych norm dotyczących zużycia energii. Dodatkowe ustawienia oszczędzające energię umożliwiają jeszcze większe ograniczenie zużycia energii.

Oba monitory zostaną wprowadzone na rynek w drugiej połowie września. Ceny detaliczne nie zostały jeszcze ustalone.

oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: