eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJak eliminować fonoholizm młodzieży?

Jak eliminować fonoholizm młodzieży?

2011-08-29 12:51

65% nastolatków korzysta z telefonu komórkowego w trakcie lekcji w szkole, a co piąty robi to w trakcie sprawdzianów i klasówek - wynika z raportu kampanii "Uwaga! Fonoholizm". Eksperci kampanii podpowiadają, jak radzić sobie z nadmiernym korzystaniem z telefonu przez młodzież w szkole.

Przeczytaj także: Młodzi konsumenci z pokolenia XD a Internet

Powrót do szkoły po przerwie wakacyjnej bywa trudny. Po dwóch miesiącach słodkiego lenistwa ciężko jest uczniom wrócić do obowiązków i zadań wyznaczonych przez plan zajęć szkolnych. Chęć podtrzymania wakacyjnych znajomości sprawia, że telefon towarzyszy młodym ludziom także w trakcie zajęć lekcyjnych. Dlatego też co roku powraca dyskusja dotycząca tego, czy powinno się zabronić młodym ludziom korzystania z telefonu komórkowego w szkole. Anna Niziołek, psycholog, ekspert kampanii „Uwaga! Fonoholizm”: Są szkoły w Polsce, które wprowadziły całkowity zakaz używania telefonu komórkowego. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Zamiast zakazywać, stwórzmy, najlepiej wspólnie z uczniami, zasady korzystania z telefonów. Taki mini-kodeks, wypracowany wspólnie i przyjęty na poziomie klasy czy szkoły, sprawi, że młodzież łatwiej go zaakceptuje. Powinien on obejmować konieczność wyłączania telefonu na czas lekcji, zakaz pisania wiadomości sms i używania innych aplikacji telefonicznych w trakcie zajęć, zwłaszcza podczas sprawdzianów i testów.

Nauki nigdy za wiele

Stworzenie kodeksu może być wynikiem przeprowadzonej wcześniej rozmowy czy specjalnej lekcji wychowawczej dotyczącej zasad korzystania z telefonu komórkowego przez młodych ludzi. Przekaz edukacyjny może zostać wzmocniony poprzez zorganizowanie Dnia Bez Telefonu Komórkowego w szkole, w trakcie którego wspólnie zdiagnozujecie stopień używania telefonu komórkowego przez młodzież, zorganizujecie konkurs plastyczny lub przygotujecie szkolne przedstawienie. W ramach kampanii „Uwaga! Fonoholizm” zostały stworzone specjalne broszury dla nauczycieli, które pomogą w zorganizowaniu ciekawych aktywności dla młodzieży. Wszystkie zainteresowane otrzymaniem materiałów szkoły mogą je otrzymać wysyłając maila z adresem szkoły pod adres e-mail: kampania@uwagafonoholizm.pl Jak twierdzi Anna Niziołek, psycholog, ekspert kampanii „Uwaga!Fonoholizm”: Wspólne aktywności angażujące młodzież, uświadomią im skalę zjawiska i jednocześnie będą miały cenny walor edukacyjny. Dobrym pomysłem jest także poruszenie kwestii nadużywania telefonu komórkowego przez dzieci na spotkaniu z rodzicami. Ważne jest też, że zarówno w szkole jak i w domu to dorośli powinni być wzorem do naśladowania dla młodzieży. Dlatego też nie przerywajmy rodzinnego obiadu odbierając komórkę i nie podrywajmy się nagle przy każdym dźwięku dzwoniącego telefonu. Niech dobry przykład idzie z góry.

A po szkole...

Telefon powinien być narzędziem praktycznym, które umożliwi podtrzymywanie kontaktów, załatwienie ważnej sprawy, ale nie będzie dominowało w codziennym życiu. W jego używaniu ważna jest etykieta, która umożliwi korzystanie z telefonu wówczas, gdy jest on naprawdę potrzebny, a jednocześnie jego użycie nie będzie przeszkadzać innym w danym momencie. Telefoniczny savoir vivre warto znać i stosować w szkole, jak i poza jej murami.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: