eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 34/2011

Europa: wydarzenia tygodnia 34/2011

2011-08-29 12:00

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 33/2011

  • UBS, Citigroup i Credit Suisse to kolejne banki inwestycyjne, które obniżyły swe prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. I tak UBS obniżył prognozę wzrostu globalnego PKB w 2012 roku z 3,8 proc. do 3,3 proc., a prognozę dla strefy euro z 2 proc. do 1 proc. r/r. Citigroup obniżył swą prognozę wzrostu globalnego PKB z 3,4 proc. do 3,1 proc. w 2011 roku i z 3,7 do 3,2 proc. w 2012 roku. Credit Suisse prognozuje wzrost PKB strefy euro na poziomie 1,7 proc. w 2011 roku i 1 proc. w 2012 roku.
  • Francja jest zdania, że Unia winna współpracować z Rosją, bo jest to warunek skutecznego konkurowania z gospodarką Stanów Zjednoczonych, Chin i Indii. Obecnie Paryż i Rzym, konkurują ze sobą o wpływy na rynku rosyjskim. Paryż popiera przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Wkrótce prezydent Francji ma przedstawić konkretne propozycje realizacji wspólnej przestrzeni ekonomicznej między Rosją i UE.
  • EBC wznowił program skupowania europejskich obligacji. Przyczyną jest pogorszenie się sytuacji gospodarczej we Włoszech i Hiszpanii. Oznacza to, że sytuacja na rynkach zaniepokoiła rządy państw strefy euro i wzrosły obawy, że że nie poradzą sobie z kryzysem zadłużeniowym w Europie.
  • Mimo zbliżających się wyborów, rząd w Madrycie zamierza wprowadzić podatek od najbogatszych.
  • Dziś prawie wszystkie kraje popierają jak najszybsze wejście Rosji do WTO. Rosja to ostatni duży kraj poza strukturami WTO (złożyła wniosek o przyjęcie 18 lat temu). Na przeszkodzie jest dziś tylko Gruzja. Mówi się, że proces akcesji uda się zakończyć do grudnia.
  • Prezydent Niemiec Wulff skrytykował antykryzysowe działania EBC, a szczególnie zakupy obligacji poszczególnych państw na rynku wtórnym. Ma wątpliwości co do strony prawnej tych operacji. Jego zdaniem wykracza to poza formalne uprawnienia EBC.
  • W 2010 rządy na świecie wyprzedawały swoje aktywa. W sumie zawarto takie transakcje za ok. 213 mld euro. Proces ten będzie trwał dalej i do tych transakcji dołącza Rosja (do 2016 roku zamierza sprzedać aktywa za 50 mld USD) oraz Grecja (do 2015 sprzeda aktywa za 50 mld USD). W tej grupie krajów jest też Irlandia oraz Polska.
  • Francuscy przedsiębiorcy wystąpili z inicjatywą opodatkowania dużych dochodów. Rząd zaproponował 3-procentowy podatek od dochodów powyżej 500 tys. rocznie. W jego wyniku budżet Francji w 2011 i w 2012 obniży się w sumie o 12 mld euro. Opodatkowane będą dochody tak z pracy, jak i z kapitału.
  • N. Sarkozy w imieniu Francji w tym roku przewodzi działaniom G20, a we wrześniu Francja będzie też przewodzić spotkaniu ministrów finansów G7. Prezydent Francji po wizycie w Pekinie wezwał kraje G20 i kraje rozwijające się do współpracy przy pobudzaniu ożywienia w globalnej gospodarce. Chce on przedstawić m.in. plan walki z nierównościami gospodarczymi oraz propozycje środków, które ukrócą spekulacje na rynkach i wpłyną na zmniejszenie niestabilności cen surowców.
  • Ekonomiści JP Morgan obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego dla naszego regionu europy, a także dla polskiej gospodarki. Ich zdaniem w 2011 roku ma ona urosnąć tylko o 3,8 proc., a w przyszłym o 3 proc. Jeszcze w I kwartale tempo wzrostu PKB wynosiło 4,4 proc. W II kw. mogło osiągnąć ok. 4 proc. jednak polska gospodarka zwalnia, ale spowolnienie też notują gospodarki Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY TEN PRZYKŁAD MOŻE BYĆ ZARAŹLIWY?

Podatki to konieczność, ale panuje opinia, że wysokie podatki to zło, z którym należy walczyć. Polska jest krajem o bardzo zróżnicowanych dochodach, a nasi liberałowie nie chcą słyszeć o wyższych podatkach nawet dla tych, których dochody są bardzo wysokie. Trudno to zrozumieć w obecnej sytuacji naszego budżetu. Francuscy przedsiębiorcy zaskoczyli opinię publiczną swoją inicjatywą dodatkowego opodatkowania własnych, wysokich dochodów. Chciałbym, aby z nich wzięli przykład polscy przedsiębiorcy, a liberalny rząd przedstawił w tym zakresie propozycję realizacyjną...

W unijnej Europie z koncepcją zwiększenia podatków od wysokich dochodów na łamach "le Nouvel Observateur" wystąpili francuscy przedsiębiorcy z "górnej półki". W odpowiedzi rząd zaproponował wprowadzenie dodatkowego 3-procentowego podatku od dochodów powyżej 500 tys. euro rocznie. To część ogłoszonego w środę wieczorem pakietu podwyżek podatków, który ma sprawić że Francja zredukuje deficyt budżetowy w 2011 i 2012 r. w sumie o 12 mld euro, który ma dotyczyć tak dochodów z pracy, jak i z kapitału. Decyzja ta ma obowiązywać tylko do czasu, aż Francja obniży deficyt do wymaganego w Unii poziomu 3 proc. PKB (ma to nastąpić już w 2013 r., a w tym roku deficyt ma wynieść 5,7 proc. PKB).

Wydaje się, że ta decyzja francuskiego rządu, jako odpowiedź na inicjatywę przedsiębiorców w opinii analityków jest jednak bardzo skromna. Ma przynieść do budżetu tylko 200 mln euro. Silne są w parlamencie głosy, aby wyższe podatki obowiązywały przy dochodach powyżej 80 tys. euro rocznie. Symboliczny charakter podwyżki podatków dla najbogatszych zaskakuje, bo do niej dołączono inne decyzje, dotyczące wszystkich, a dające przy tym zdecydowanie większe korzyści dla budżetu. A więc jest to: likwidacja niektórych ulg podatkowych, np. od prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych czy sprzedaży niektórych rodzajów nieruchomości. W ramach tych decyzji należy liczyć się ze wzrostem cen biletów wstępu do parków rozrywki, wzrosną też podatki od wyrobów tytoniowych i alkoholi, a także będzie nałożony nowy podatek od słodzonych napojów. Jednak zaskakuje brak decyzji w opodatkowaniu nadgodzin (od 2007 roku brak podatków miał zachęcać Francuzów do pracy ponad ustawowe 35 godzin).

Bardziej konsekwentni są Włosi. W ich planie oszczędnościowym (ma dać budżetowi ok. 20 mld euro) za dochody powyżej 90 tys. euro będzie trzeba zapłacić dodatkowe 5 proc. podatku, a powyżej 150 tys. euro dodatkowe 10 proc. Wprowadzenie podatków dla najbogatszych zapowiedziała Hiszpania.

Ciekawe, czy któraś z polskich organizacji reprezentujących przedsiębiorców wystąpi z inicjatywą podniesienia podatków dla osób...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: