W lipcu 2011 roku media najczęściej cytowały Rzeczpospolitą (788) i Gazetę Wyborczą (556). Na kolejnym miejscu wśród najbardziej opiniotwórczych mediów znalazł się Dziennik Gazeta Prawna (268) - informuje Instytut Monitorowania Mediów.
Przeczytaj także:
Najczęściej cytowane media VI 2011
Do TOP10 najbardziej opiniotwórczych mediów lipca zakwalifikowały się także Fakt i Super Express. Jednocześnie są to zwycięzcy rankingu „Główne źródła powołań na informacje o celebrytach” czyli zestawienia tych mediów, które były dla innych najczęstszym źródłem newsów na temat gwiazd i gwiazdeczek polskiego i zagranicznego show biznesu. Co więcej, doniesienia z życia celebrytów znalazły się aż na piątym miejscu wśród najczęściej cytowanych tematów. Dla porównania – powołania na informacje dotyczące zbliżających się wyborów parlamentarnych sklasyfikowane zostały dopiero pod koniec pierwszej dziesiątki. Czy to efekt pełni sezonu ogórkowego czy początek nowego modelu „opiniotwórczości”?
IMM podaje: informacje, które publikowano za dziennikami Fakt i Super Express to głównie giełdy nazwisk i wynagrodzeń związane z jesienną ramówką i nowymi sezonami telewizyjnych seriali i konkursów taneczno – wokalnych. Media wyjątkowo emocjonowały się tym kto dostanie angaż a kto „zostanie na bezrobociu”. Sami zainteresowani też chętnie udzielali wywiadów polskim tabloidom.
Tematyka przekazów, w których powoływano się na doniesienia innych mediów
Tematyka przekazów, w których powoływano się na doniesienia innych mediów
Kliknij, aby przejść do galerii (5)
Fakt i Super Express okazały się najlepszymi źródłami wiedzy o celebrytach. Informacje z nich przytaczano częściej niż np. doniesienia portalu pudelek.pl i kolorowych magazynów: Gala, Viva czy Twój Styl. Na jakie informacje powoływano się jeszcze cytując te gazety? W przypadku Faktu była to katastrofa pod Smoleńskiem a Super Expressu – polityka polska.
Tematyka
W lipcu media cytowały inne media głównie w kontekście polityki polskiej, katastrofy pod Smoleńskiem oraz informacji ekonomicznych. Wyróżniły się też pojedyncze tematy, m.in. zamachy w Norwegii i rozwiązanie Platformy Obywatelskiej w Gorzowie (sprawa nagłośniona przez Rzeczpospolitą).
Prasa
Wśród najczęściej cytowanych przekazów prasowych na pierwszej pozycji znalazły się publikacje z Rzeczpospolitej. Do rankingu zakwalifikowały się: 4 dzienniki ogólnopolskie, 3 tygodniki, 1 dziennik ekonomiczny oraz 2 tabloidy.
Rzeczpospolitą cytowano głównie powołując się na wyniki jej rankingu samorządów (cytowania w prasie regionalnej). Komentowano również doniesienia związane z katastrofą pod Smoleńskiem (w radio i telewizji, głównie Polsat News, TVP Info oraz TOK FM i PR3). Cytowania Gazety Wyborczej dotyczyły w największym stopniu katastrofy pod Smoleńskiem, polityki polskiej oraz kwestii budowy autostrad. Dziennik Gazeta Prawna był z kolei przywoływany w związku z informacjami ekonomicznymi oraz rynkowymi.