eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłFotowoltaika w Polsce: brak chętnych na dotacje

Fotowoltaika w Polsce: brak chętnych na dotacje

2011-09-01 12:06

Przeczytaj także: Panele fotowoltaiczne vs kolektory słoneczne. Co je różni?


Buty w stronę słońca

Najnowsza i największa instalacja fotowoltaiczna w Polsce o mocy zainstalowanej ok. 100 kW została uruchomiona dwa tygodnie temu w centrum logistycznym producenta obuwia grupy NG2 w Polkowicach.

Panele słoneczne zostały umieszczone na południowej ścianie budynku o długości 80 m i wysokości 20 m. Zasilą nowy magazyn logistyczny o powierzchni 23 tys. m2 i nowoczesny w pełni zautomatyzowany system sortowniczy naszych produktów, który zostanie uruchomiony w marcu 2012 r. – informuje Sebastian Szymczak, dyrektor działu logistyki grupy NG2. – Inwestycja została dofinansowana z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Ponieważ instalacja nie ma podłączenia do sieci energetycznej, nadwyżki prądu pozyskanego ze słońca będą przekazywane do pozostałych trzech budynków NG2 działających w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Plan na 1 megawat

Oprócz kilku autonomicznych instalacji fotowoltaicznych w Polsce funkcjonują również cztery minielektownie słoneczne w: Siemianowicach Śląskich, Jaworznie, Rybniku i Warszawie, ale ich łączna moc nie przekracza 100 kW. Wnioskując na podstawie danych Urzędu Regulacji Energetyki, jest niewielka szansa, że sytuacja zmieni się znacząco w najbliższym czasie.

- Do tej pory URE wydał promesy na cztery instalacje fotowoltaiczne (o łącznej mocy 1,149 MW). Pozwalają one na rozpoczęcie inwestycji – informuje Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki. - Mamy także dwa bieżące wnioski (jeden o wydanie promesy i jeden o wydanie koncesji) na wytwarzanie energii w źródłach fotowoltaicznych.

Mniej dwutlenku węgla

A szkoda, bo energia słoneczna, obok wiatrowej jest jedną z najczystszych. Według szacunków prof. Mark Z. Jacobsona z Uniwersytetu Stanford, względna emisja CO2 z ogniw fotowoltaicznych z uwzględnieniem całego cyklu życia elektrowni, w tym produkcji paneli, transportu i montażu konstrukcji, wynosi od 19 do 59 gram na 1 kWh wyprodukowanej energii. Dla porównania w przypadku energii pozyskanej z węgla, uwzględniając jego wydobycie, transport i spalanie w elektrowniach, emisja CO2 w Polsce wynosi ok. 1500 g/kWh, czyli od 25 do prawie 80 razy więcej.

Pokonanie 250-kilometrowej trasy regat łodzią z silnikiem elektrycznym, pobierającym energię z paneli słonecznych, zamiast spalinowym, to oszczędność 5 litrów benzyny, czyli ok. 15 kg dwutlenku węgla. Zastąpienie jednej tylko lampy ulicznej metalohalogenkowej nowoczesną lampą LED, zasilaną przez ogniwa fotowoiltaiczne, pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 2,5 tony w ciągu roku – wylicza Bartosz Puchowski z Fiten Solar Team, konstruktor łodzi na panele słoneczne. Maksymalne wykorzystanie tylko pięciu wymienionych największych w Polsce solarnych instalacji elektrycznych może oszczędzić atmosferze ok. 360 ton CO2 rocznie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: