eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport VII 2011

Przetargi - raport VII 2011

2011-08-31 13:00

Przeczytaj także: Przetargi - raport VI 2011


Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 8,2 proc., co jest wynikiem słabszym, niż średnia z ostatnich 12 miesięcy. Kolejne miesiące mogą przynosić już oszczędności. Gospodarstwa domowe ciągle bowiem odczuwają zmienność warunków, w których podejmują decyzje o zakupach. Decyzje dotyczące konsumpcji są determinowane właśnie tą zmiennością. Gospodarstwa domowe będą więcej oszczędzać, a mniej wydawać. Dlatego należy się spodziewać dalszego osłabienia dynamiki konsumpcji, co bezpośrednio wpłynie na obniżenie tempa wzrostu gospodarczego.

– Spadek poziomu zamówień publicznych w sektorze budowlanym na kondycję tej branży zacznie się poważniej przekładać dopiero od przyszłego roku. Obecnie trwają jeszcze duże inwestycje drogowe, prace związane z budowaniem zaplecza do przyszłorocznych rozgrywek piłkarskich, ale dane są nieubłagane. Przetargów na nowe prace projektowe, remontowe, budowlane ogłasza się mniej, dużo mniej – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl. – Pożoga trwająca na rynkach finansowych, poważne problemy budżetowe kolejnych krajów strefy euro, konieczność ograniczania deficytów mają i mieć będą negatywny wpływ na wzrost czołowych gospodarek świata. Coraz liczniejsze grono ekonomistów wieszczy drugą falę kryzysu finansowego, dużo głębszą i dłuższą niż ta z roku 2009. Niestety obecnie Polska może już nie być taką „zieloną wyspą” jak poprzednio. Wtedy nasz wzrost opierał się stabilnie na dwóch filarach, czyli właśnie na inwestycjach infrastrukturalnych oraz konsumpcji. Oba te czynniki obecnie są już dużo słabsze. Kolejna faza kryzysu dotknie więc nas poważniej niż ostatnio. Prawdopodobnie jednak nie doprowadzi do recesji, ale z pewnością mocno ograniczy wzrost gospodarczy – dodaje Beata Szkodzin.

Inwestycyjny odwrót

Dane opracowane przez serwis eGospodarka.pl wskazują, że nadal intensywnie realizowane są prace związane z tworzeniem infrastruktury przeciwpowodziowej. W lipcu 2011 roku liczba ogłoszeń przetargowych na wykonanie tego typu prac ("roboty w zakresie ochrony przeciwpowodziowej") była wyższa o ponad 86 procent niż rok wcześniej (wynika z czerwca – plus 616 procent - trudno jednak będzie powtórzyć).

W zestawieniu rdr wysoką dodatnią dynamikę wykazują także ogłoszenia usługi w zakresie specjalistycznego transportu drogowego osób (+43,98 procent), dostawy urządzeń medycznych (+21,67 proc.), roboty murarskie i murowe (+17,60 proc.), usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (+15,13 proc.), pokrywanie podłóg i ścian (+12,69 proc.), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (+11,19 proc.), wykonywanie pokryć i konstrukcji dachowych oraz podobne roboty (+11,11 proc.).

Przyrosty względem lipca ubiegłego roku wykazały jeszcze ogłoszenia na usługi w zakresie transportu drogowego (+8,33 proc.), roboty w zakresie burzenia, roboty ziemne (+8,20 proc.), roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych (+6,15 proc.), dostawy odczynników laboratoryjnych (+5,93 proc.), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych; roboty ziemne (+3,38 proc.), roboty malarskie (+3,04 proc.).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: