Gospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2010
2011-09-02 09:49
Przeczytaj także: Gospodarstwa domowe a ochrona zdrowia 2013
fot. mat. prasowe
Korzystanie z porad ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w IV kwartale 2003, 2006 i 2010 r. (w %)
Korzystanie z porad ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w IV kwartale 2003, 2006 i 2010 r. (w %)
- Podobnie jak przed czterema laty, gospodarstwa, których członkowie chociaż raz w 2010 r. skorzystali z usług stomatologicznych niefinansowanych przez NFZ stanowiły ponad 36%. W tej grupie gospodarstw 41% jako najważniejszą przyczynę korzystania z tego rodzaju usług podawało lepsze wyposażenie w sprzęt i materiały medyczne, 29% - zbyt odległe terminy wizyt w podmiotach mających kontrakty z NFZ, a prawie 16% - lepszych specjalistów (lekarzy dentystów).
- Z usług stomatologicznych mimo istnienia takiej potrzeby w 2010 roku nie skorzystało 8% członków gospodarstw domowych. Główną przyczynę stanowił w tym przypadku brak pieniędzy, a w dalszej kolejności długi czas oczekiwania na wizytę albo strach.
- W szpitalach lub innych stacjonarnych zakładach opieki zdrowotnej w roku 2010 przebywało prawie 9% Polaków (10% kobiet i 7% mężczyzn). Było to o 1,5 pkt. proc. mniej niż w 2006 r. Niemal 95% osób korzystających ze stacjonarnej opieki przebywało w publicznych placówkach opieki zdrowotnej, a pobyt finansowany był w ramach NFZ.
- W 2010 r. niemal w co 3. gospodarstwie domowym znalazła się osoba, która skorzystała z usług medycznych - w ramach stacjonarnej opieki zdrowotnej lub ambulatoryjnej (poza stomatologiczną) - niefinansowanych przez NFZ (o ponad 4 pkt. proc. więcej niż w 2006 r.). Prawie połowa (49%) jako przyczynę podała zbyt odległe terminy wizyt w podmiotach mających kontrakty z NFZ, 24% - lepszych specjalistów (lekarzy).
- Konsumpcja leków pozostaje zjawiskiem masowym. W IV kwartale 2010 r. ponad 75% osób stosowało leki. Najczęściej były to suplementy diety (prawie 40% spośród zażywających leki), leki na bóle głowy (niemal 38%) i antybiotyki (27%). Spośród wszystkich gospodarstw domowych, 90% wykupiło leki przepisane na receptę, a prawie 44% - leki nieprzepisane, ale zalecane przez lekarza. Z własnej inicjatywy kupiło leki niemal 90% badanych gospodarstw, co nadal wskazuje na powszechny samodzielny dobór i stosowanie leków, z pominięciem konsultacji lekarskiej.
- Dla niemal 58% gospodarstw domowych, które kupowały leki przepisane lub zalecane przez lekarza, konieczność zakupu stanowiła obciążenie finansowe (większe lub mniejsze); w grupie gospodarstw rencistów odsetek ten przekroczył 80%, a emerytów - 69%.
- Medycyna niekonwencjonalna odgrywa znikomą rolę w procesie leczenia alternatywnego. W 2010 r. skorzystali z niej członkowie blisko 3% gospodarstw domowych.
- Wyniki badania wskazują, że niewiele ponad 4% badanych osób posiada uprawnienia do świadczeń w ramach dodatkowego zabezpieczenia zdrowotnego (DZZ). Jest to jednak dwa razy więcej niż przed czterema laty.
- Szacuje się, że przeciętne wydatki na ochronę zdrowia na osobę w gospodarstwach domowych w cenach bieżących wzrosły w porównaniu z 2006 r. Wydatki na wizyty lekarskie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (wyłączając stomatologów) zwiększyły się prawie o 80%, lekarskie specjalistyczne i stomatologiczne zachowawcze po 26%, a protetyczne o 10%. Wydatki na leki i inne artykuły farmaceutyczne wzrosły w ciągu tych kilku lat prawie o 18%. Natomiast zmalały o 24% wydatki prywatne na stacjonarną opiekę zdrowotną, w tym o ponad połowę - przeciętne wydatki na 1 osobę w gospodarstwie domowym na dowody wdzięczności związane z pobytem w szpitalu. Wydatki na leczenie stomatologiczne ortodontyczne zmalały o 35%.
fot. mat. prasowe
Dostęp do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w domu pacjenta w 2010 r. (w %)
Dostęp do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w domu pacjenta w 2010 r. (w %)
![Jak Polacy oceniają system opieki zdrowotnej? [© Voyagerix - Fotolia.com] Jak Polacy oceniają system opieki zdrowotnej?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/system-opieki-zdrowotnej/Jak-Polacy-oceniaja-system-opieki-zdrowotnej-263360-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl